Drugi holownik przekazany

Holownik H-1 Gniewko. Fot./Łukasz Pacholski.

Gdańsk opuścił holownik H-1 Gniewko. Druga jednostka typu B860 budowana przez stocznię Remontowa Shipbuilding na zamówienie Inspektoratu Uzbrojenia dla Marynarki Wojennej.

Jednostka przeszła do Portu Wojennego w Gdyni w celu przeprowadzenia procedury odbioru technicznego przez Komendę Portu Wojennego Gdynia, po której zostanie przekazany użytkownikowi. Będzie nim Dywizjon Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów. Na razie termin podniesienia bandery nie jest znany.

Czytaj także: Holownik Bolko rozpoczął próby morskie

Budowa Gniewka rozpoczęła się 16 marca 2018 r. Stępkę położono 16 maja 2018 r., a wodowanie odbyło się 5 marca 2019 r. Jest to drugi holownik typu B860 zbudowany przez Remontową Shipbuilding. Prototypowy Bolko przekazano 10 stycznia. Uroczyste podniesienie bandery na nim odbyło się w Świnoujściu 25 lutego. Jednostka służy w 12. Wolińskim Dywizjonie Trałowców.

Holownik Bolko (H-11). Fot./MON.

Inspektorat Uzbrojenia zamówił sześć holowników typu B860 w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding w czerwcu 2017 r. Wartość umowy to ok. 283,5 mln złotych brutto. Każda z flotylli Marynarki Wojennej otrzyma po trzy nowe jednostki.

Czytaj także: Analiza Radaru: Marynarka Wojenna powoli rdzewieje

Holowniki powstały przede wszystkim do zabezpieczenia bojowego i wsparcia logistycznego na morzu oraz portach. Jednostki mogą również wykonywać działania związane z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsza bateria amerykańskich pocisków rakietowych średniego zasięgu w 2023 roku

W amerykańskich mediach pojawiła się informacja o terminie sformowania pierwszej baterii rakiet średniego zasięgu ...

„Kondor”. Zabójca wrogich okrętów oczekiwany w marynarce

MON rozpoczyna poszukiwania morskiego, pokładowego i wszechstronnego śmigłowca bojowego który wzmocni flotę wojenną RP. ...

Autosany SanCity już w Wojsku Polskim

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że 1. Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza odebrała dwa niskopodłogowe ...