Odnowione tajfuny kuszą Polskę

Choć producentom ciężkich myśliwców Eurofighter Typhoon nie udało się upolować „Harpii”, najnowszego i największego programu modernizacji polskich skrzydeł, europejscy sojusznicy nie tracą nadziei na biznes nad Wisłą i przyspieszenie powietrznej ekspansji.

Publikacja: 02.01.2020 18:50

Eurofighter Typhoon przyszłości. Fot./Leonardo

Eurofighter Typhoon przyszłości. Fot./Leonardo

Foto: Eurofighter Typhoon przyszłości. Fot./Leonardo

Kluczem otwierającym dostęp do najbardziej ambitnych programów przezbrajania polskich skrzydeł mają być obietnice maksymalnie szerokiej, przemysłowej współpracy. Obszernie zachęcali do niej  ostatnio – w grudniu 2019 w Warszawie – przedstawiciele włoskiej branży zbrojeniowej, awiacyjnej i kosmicznej z włoskim koncernem Leonardo na czele.

Czytaj także: Marco Lupo: Eurofighter to propozycja Leonardo dla Polski

– Polska już jest strategicznym klientem korporacji Leonardo  – mówili przedstawiciele zbrojeniowego giganta z Italii. Przypominali kontrakt na 8 samolotów szkolenia zaawansowanego AJT M-346 Master, jakie otrzymała Szkoła Orląt w Dęblinie.

Teraz flota lekkich odrzutowców AJT powiększy się o kolejne szkoleniowe maszyny. Będą eksploatowane w Siłach Powietrznych RP w ramach zintegrowanego systemu treningowego czołówki pilotów naszego bojowego lotnictwa.

Nowe możliwości wielozadaniowej maszyny

Skąd powrót do kuszenia polskiego MON europejskimi tajfunami? To nie przypadek. Właśnie wzbił się w powietrze pierwszy eurofighter przystosowany, jak twierdzi producent, do zupełnie nowych współczesnych wyzwań. Chodzi o gruntownie zmodernizowane i dozbrajane tajfuny w ramach kontraktu na 28 maszyn dla Kuwejtu.

""

Eurofighter Typhoon ISPA6 w pierwszym locie. Fot./Leonardo.

radar.rp.pl

Schodzące obecnie z linii produkcyjnych eurofightery, robione zgodnie z wymagającą kuwejcką  specyfikacją, to samoloty o nieporównanie większych możliwościach taktycznych. Wiele się zmieniło w  zestawieniu z maszynami, które startowały na Starym Kontynencie jako wspólny projekt i produkt kilku sojuszniczych państw 14 -15 lat temu.

Czytaj także: Najbardziej zaawansowany Typhoon w powietrzu

Jerzy Gruszczyński, szef fachowego pisma Lotnictwo Aviation International i ekspert militarny potwierdza, że supermyśliwiec tajfun, który zaprojektowano aby zapewnić koalicji NATO przewagę powietrzną, obecnie po zmianach wymuszonych nowymi zagrożeniami staje się maszyną w pełni wielozadaniową.  Kropkę nad „i” postawiło zwłaszcza uzbrojenie eurofighterów w dalekosiężne pociski powietrze-ziemia.

Czytaj także: Próby pierwszych Caracali dla Kuwejtu

– Tajfuny po obecnej modernizacji będzie można kwalifikować jako samoloty generacji 4 plus – twierdzi Gruszczyński.

Nie dość niewidzialny

Od najnowszych konstrukcji światowych – amerykańskich  F-35  Lightning II Lockheed Martina czy francuskich Rafale Dassault Aviation – eurofightera odróżnia jedynie słabszy system ograniczonej wykrywalności (stealth).

– Tajfuny nadrabiają tę słabość znacznie potężniejszym udźwigiem. To otwiera możliwości rozbudowy pokładowego wyposażenia do rozpoznania i walki radioelektronicznej. Pozwala także na zastosowanie solidnych, bojowych podwieszeń z dodatkowym rakietowym orężem – mówi Gruszczyński.

Czytaj także: Eurofighter rezygnuje z walki o Kanadę

– Mówiąc wprost. Nowy elektroniczny osprzęt i uzbrojenie pozwala załodze tajfuna na wykonywania kilku różnych zadań. Myśliwskich, bombowych, czy operacji radioelektronicznych w trakcie jednego lotu – twierdzi ekspert.

Najnowsza maszyna, która 23 grudnia 2019 r. wykonała udany lot testowy, została zgodnie z konfiguracją sił powietrznych Kuwejtu wyposażona w nowatorski radar Captor E-Scan. Pakiet nowych zdolności bojowych obejmuje także integrację kierowanych pocisków Storm Shadow i Brimstone oraz innych elementów uzbrojenia powietrze-ziemia. Ponadto, zakłada on uzupełnienie wyposażenia pokładowego w nowe zaawansowane zasobniki laserowych  znaczników cel. Maszyny otrzymają ponadto dodatkowe urządzenia ułatwiających szkolenie bojowe, czy wspomaganie nawigacji.

Europejski fighter

Do tej pory przemysłowe konsorcjum Eurofighter (Airbus Defence & Space, Leonardo i BAE Systems z centrami produkcji w Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii) wyprodukowało 623 sztuk tajfunów. Dzięki temu Eurofigter to dziś zdecydowanie największy europejski program wojskowy.

Czytaj także: RAF odebrał ostatniego Typhoona

Typhoon jest obecnie intensywnie zbrojony w nowe radary i dalekosiężne precyzyjnie naprowadzane europejskie rakiety. Wśród nich pociski Storm Shadow do zwalczania ważnych, strategicznych celów naziemnych. Maszyny otrzymają także pociski kierowane Meteor (powietrze-powietrze) oraz przeciwpancerne Brimstone.

Tajfunów używa już osiem państw. Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Austria, Arabia Saudyjska oraz Oman. Na pierwsze samoloty czeka dziewiąty użytkownik – Kuwejt, który zamówił 24 samoloty.

Eurofighter Typhoon to dziś najbardziej zaawansowany bojowy samolot wielozadaniowy zbudowany sojuszniczymi siłami na Starym Kontynencie. Nic dziwnego, że to ten myśliwiec – sprawdzony w wielu wojennych operacjach, przejmuje ostatnio ciężar zasadniczych, lotniczych zadań w NATO.

Kluczem otwierającym dostęp do najbardziej ambitnych programów przezbrajania polskich skrzydeł mają być obietnice maksymalnie szerokiej, przemysłowej współpracy. Obszernie zachęcali do niej  ostatnio – w grudniu 2019 w Warszawie – przedstawiciele włoskiej branży zbrojeniowej, awiacyjnej i kosmicznej z włoskim koncernem Leonardo na czele.

Czytaj także: Marco Lupo: Eurofighter to propozycja Leonardo dla Polski

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego