Reklama
Rozwiń

Antydronowe „jastrzębie” z Hertz NT łowią w Ukrainie shahedy

System antydronowy Hawk zielonogórskiej spółki Hertz New Technologies wykrywa i wskazuje ukraińskim artylerzystom drony - kamikaze Shahed.

Publikacja: 30.01.2023 14:40

Antydronowe „jastrzębie” z Hertz NT łowią w Ukrainie shahedy

Foto: materiały prasowe

Firma która z zasady nie ujawnia szczegółów misji swojego najnowszego sprzętu w wojennej kampanii nad Dnieprem potwierdziła, że radary zintegrowane z zestawem Hawk są w stanie namierzyć irańskie drony używane przez rosyjskich agresorów w Ukrainie z odległości kilkunastu kilometrów.

Kinetyczna neutralizacja

System „Jastrząb" po wykryciu bezpilotowca dokonuje identyfikacji i dokładnej lokalizacji powietrznych bezzałogowych intruzów i przesyła dane do stanowisk ogniowych artylerii. Błyskawiczne dostarczenie współrzędnych celu artylerzystom pozwala zestrzelić z wyprzedzeniem nawet drona kamikaze - Shahed 136, który uderza z dużą prędkością i ma wyznaczoną i zaprogramowaną wcześniej trajektorię lotu (nie jest więc naprowadzany przez operatora i nie da się zakłócić i sparaliżować odbioru komunikacji i ew. komend – jak w przypadku bardziej zaawansowanych bezzałogowych konstrukcji uderzeniowych.

- Neutralizacja Shaheda może mieć właściwie wyłącznie formę kinetyczną, a więc za pomocą działka, które wystrzeliwuje w kierunku drona pocisk. Detekcja i klasyfikacja jest tu więc najważniejszym elementem, który pozwala na określenie dokładnego miejsca wrogiego bezpilotowca w powietrzu, aby móc go na bezpiecznej wysokości i wystarczająco daleko od jego celu, zneutralizować – tłumaczy Zygmunt Rafał Trzaskowski prezes Hertz New Technologies.

Hawk odróżnia swojego od wroga

Zielonogórska firma Hertz New Technologies w trzy dekady zbudowała niezwykłe kompetencje: jest specjalistą od wojskowej nawigacji satelitarnej a dziś stawia na rozwijanie systemów bezpieczeństwa przed wrogimi dronami.

Najnowszy zaawansowany system Hawk wykrywa wrogiego bezpilotowca przed jego wtargnięciem do strefy chronionej, a potem śledzi go, przejmuje nad nim kontrolę (całkowicie odcina komunikację drona – intruza z operatorem) i wreszcie ściąga na ziemię lub neutralizuje w powietrzu.

Technologie zielonogórskich Hawków chroni tajemnica. Wiadomo jedynie, że odpowiednie algorytmy pozwalają nie tylko zidentyfikować i precyzyjnie zlokalizować w przestrzeni niepożądany bezzałogowiec, ale także wizualizować na mapach cyfrowych pozycje wykrytych dronów oraz inne dane z radarów, systemów detekcji radiowej, sensorów i kamer.

– Dziś wiele firm pracuje nad skuteczną bronią antydronową, ale nie boimy się konkurencji. Przewagę Hawkom zapewnia m. in. możliwość współpracy z systemem sojuszniczej identyfikacji IFF „swój obcy", który odróżnia na niebie własne drony od wrogich – wyjaśnia prezes Trzaskowski.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego