Aktualizacja: 05.11.2024 17:43 Publikacja: 12.12.2022 14:42
Bezzałogowiec Moskit tuż po wylądowaniu po zakończonej misji. Widoczne wszystkie anteny mieczowe, jak również wielobarwny kamuflaż płatowca, niespotykany poza tym na aparatach Orłan-10.
Foto: Ministerstwo Obrony FR
I od pewnego czasu jest wykorzystywany przez rosyjskie pododdziały w działaniach na Ukrainie.
Komunikat rosyjskiego resortu obrony na temat nowej wersji bezzałogowca Orłan-10, produkowanego przez petersburską spółkę Spiecyalnyj Tiechnołogiczeskij Centr był dość lakoniczny. Niemniej trochę więcej informacji podały rosyjskie media, m.in. portal dziennika „Izwiestia". Zarówno w materiałach rosyjskich mediów, jak i resortu obrony, podano, że systemu Moskit używają pododdziały Centralnego Okręgu Wojskowego działające w ramach zgrupowania wojsk „Otważnyje" (czyli „O"). Z niewielu ujawnionych informacji, dotyczących tej wersji BSP Orłana-10, wynika że wyposażenie do rozpoznania i walki radioelektronicznej jest przenoszone jednocześnie z wyposażeniem do rozpoznania optoelektronicznego (minigłowica optoelektroniczna chowana u nasady belki ogonowej). Moskit ma dodatkowo łącznie dziewięć anten mieczowych – sześć u nasady skrzydeł, na ich górnej powierzchni, po trzy na skrzydło; kolejne dwie anteny są założone na końcówkach skrzydeł; pojedyncza antena jest także zamocowana przy krawędzi natarcia statecznika pionowego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Amerykanie 5 listopada wybierają 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. O urząd walczą obecna wiceprezydent USA, kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris oraz były prezydent, kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump. Prawdopodobnie o wyniku wyborów zdecyduje siedem tzw. wahających się stanów (ang. swing states).
Już niemal tysiąc dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją. O losie Ukrainy mogą zdecydować dzisiejsze wybory prezydenckie w USA: Kamala Harris może podtrzymać pomoc dla niej, Donald Trump może szukać kompromisu z Rosją.
Wyborom prezydenckim w USA oraz wyborom do Kongresu towarzyszą, w niektórych stanach, referenda dotyczące tego czy zapisać w stanowych konstytucjach prawo do aborcji.
Królowa Kamila musiała wycofać się z zaplanowanych na ten tydzień zobowiązań - informuje w komunikacie Pałac Buckingham. Co dolega żonie brytyjskiego króla Karola III?
Jeden z najbogatszych Rosjan chce znów ustawiać pionki na planszy mimo trwającej wojny w Ukrainie
Naukowcy z Chin twierdzą, że dokonali przełomu w pracach nad bronią o ukierunkowanej energii, podobną do tej z filmu „Gwiezdne wojny", zdolną do skupiania wielu wiązek mikrofalowych na jednym celu.
Amerykańskie indeksy giełdowe zwykle rosną w okresie od dnia głosowania do końca roku. Pierwsze sesje powyborcze często są spadkowe, ale w 2016 r. i 2020 r. były wzrostowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas