Aktualizacja: 22.03.2025 16:19 Publikacja: 30.11.2022 14:01
Seryjne nawodne bezzałogowce-kamikaze Mikoła-3.
Foto: Telegram
Atak terrorystyczny na amerykański niszczyciel USS Cole w Adenie 22 lata temu obnażył słabość dużych okrętów nawodnych na niespodziewane ataki niewielkich jednostek pływających, zaś współczesna technika spowodowały, że obrona przed dronami-kamikaze może być bardzo trudna.
Ciężkie czasy często są czynnikiem do podjęcia niekonwencjonalnych działań i, co oczywiste, powiązania z tym zarówno taktyki, jak i wyspecjalizowanego sprzętu. Zaatakowana przez Federację Rosyjską Ukraina, od samego początku konfliktu może liczyć na wsparcie techniczne i finansowe ze strony państw zachodnich oraz z Dalekiego Wschodu, jednak gros tej pomocy dotyczy systemów lądowych. Kwestie morskie pozostają daleko w tyle, choć w tym przypadku przeciwnik ma druzgocącą przewagę. Ukraińcy zdecydowali się zmniejszyć tą dysproporcję poprzez zastosowanie stosunkowo tanich samobójczych systemów bezzałogowych, czyniąc z nich względnie tanią broń, podobnie jak to miało miejsce w przypadku np. min morskich.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Izraelski rząd nasila działania wojenne w Strefie Gazy i grozi Libanowi. Nasila też walkę z przeciwnikami wewnętrznymi. Zdymisjonowanie szefa służby bezpieczeństwa (Szin Bet) wywołało obawy, że Izrael czeka też wojna domowa.
- Mobilizujemy Europę, aby polsko-białoruską granicę traktować jako wspólny obowiązek - mówił premier Donald Tusk po odprawie z dowódcami służb mundurowych na granicy Polski z Białorusią. Jak dodał, w tej sprawie „jest konsensus narodowy”.
Stany Zjednoczone nie radzą sobie z coraz poważniejszym deficytem jaj na krajowym rynku. Prośby o pomoc, skierowane przez administrację Donalda Trumpa do unijnych państw, spotkały się z odmową. USA pokładają teraz wiele nadzieje w dostawców z Turcji i Korei Południowej.
Rosja i Ukraina obwiniają się nawzajem o atak na stację pomiarową gazu, położoną w Sudży w obwodzie kurskim w Rosji. Eksplozja nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak USA zaproponowały obu stronom wstrzymanie ataków na infrastrukturę energetyczną.
Rosyjski producent samochodów AwtoWAZ poinformował o utworzeniu nowej marki. Teraz poza Ładami będzie wytwarzać również samochody dostawcze pod nazwą SKM. Za tym skrótem kryje się współpraca z chińską firmą SRM.
Straż miejska w Rzymie egzekwuje przepisy zabraniające urządzania pikników w pobliżu niektórych zabytków. Nie ma mowy o jedzeniu pizzy na cokole fontanny przy Panteonie czy na Schodach Hiszpańskich.
Będzie nowy mikrolas w Gdańsku, a w Krakowie las powstanie przy ul. Węgrzeckiej. Wspólne sadzenie drzew przez mieszkańców w obu miastach zaplanowano na sobotę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas