Umowa ramowa ma maksymalną wartość 3,3 mld dolarów i ma obowiązywać do końca lipca 2027 r. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w wysokości 1,2 mld dolarów. W ramach kontraktu specjaliści Northrop Grumman mają realizować prace badawczo-rozwojowe, w tym nad nowym pociskiem przechwytującym.

System obrony antyrakietowej GMD (Ground-Based Midcourse Defense) pozwala na przechwytywanie pocisków balistycznych w środkowej fazie lotu. Jego budowa została zapoczątkowana w obecnym wieku, a realizatorami są największe podmioty sektora obronnego w Stanach Zjednoczonych (Boeing, Raytheon, Northrop Grumman). Zlecenie prac nad nowym pociskiem przechwytującym korporacji Northrop Grumman nie powinno dziwić, gdyż obecnie używany GBI (Ground-Based Interceptor) został zaprojektowany przez firmę Orbital Sciences Co., będącą od 2018 r. częścią tej korporacji. Dodatkowo jest to kontynuacja umowy z marca 2021 r., kiedy uruchomiono pierwszą fazę środków na opracowanie nowego pocisku.

GBI są dziś rozlokowane w dwóch bazach rakietowych – Fort Greely na Alasce i Vandenberg w Kalifornii. Ich głównym zadaniem jest zwalczanie pocisków balistycznych, które mogą być odpalone w kierunku Stanów Zjednoczonych z terytoriów państw Azji. Zgodnie z koncepcją, system obrony antyrakietowej GMD stanowi pierwszą linię obrony przed zagrożeniem ze strony pocisków balistycznych.