Zbrojeniowy gigant z USA wybiera się w Kosmos

Lockheed Martin, we współpracy z wyspecjalizowanymi spółkami Voyager Space i Nanoracks, zaprojektuje i zbuduje komercyjną stację kosmiczną Starlab.

Publikacja: 27.10.2021 12:51

Zbrojeniowy gigant z USA wybiera się w Kosmos

Foto: Lockheed Martin

Satelitarne laboratorium będzie miało stałą załogę i infrastrukturę do prowadzenia badań i eksperymentów użytecznych dla przemysłu i komercyjnych zleceniodawców.

Lockheed Martin, największy na świecie globalny potentat zbrojeniowy i technologiczny, zatrudniający obecnie 114 tys. pracowników podkreśla, że kosmiczny projekt oprócz  merkantylnych celów  będzie miał za zadanie podtrzymać  prymat USA w eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Jednym z impulsów do zawiązania konsorcjum które zbuduje laboratorium i umieści je na niskiej orbicie okołoziemskiej  był  ogłoszony ostatnio przez NASA projekt Commercial Low-Earth Orbit (LEO) Destination (CLD), mający na celu wsparcie rozwoju prywatnych stacji kosmicznych. CLD będzie stymulować wieloaspektową gospodarkę LEO i zapewni możliwości prowadzenia badań z zakresu nauk ścisłych w ramach LEO, zanim wycofana z użytkowania zostanie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Oczekuje się, że Starlab powinien osiągnąć  początkową zdolność operacyjną do 2027 roku.

Partnerstwo daje synergię

Jak wynika z informacji  członków kosmicznego zespołu to Nanoracks będzie liderem prac rozwojowych nad Starlab, wykorzystując ponad dziesięcioletnie doświadczenie jako pionier i światowy lider komercyjnej eksploatacji  Międzynarodowej Stacji Kosmicznej  (ISS), Voyager Space, większościowy udziałowiec Nanoracks, będzie kierował strategią i inwestycjami kapitałowymi, a Lockheed Martin, lider w opracowywaniu i operowaniu złożonymi pojazdami kosmicznymi ma pełnić funkcję wykonawcy i integratora technicznego przedsięwzięcia .

Partnerzy kosmicznego projektu ujawnili, że zaprojektują Starlab, aby umożliwić dalszy rozwój gospodarki kosmicznej i  „odpowiedzieć na niezaspokojony popyt klientów na usługi satelitarne” , takie jak badania materiałów, rozwój roślin i obserwacja ludzkiego organizmu  w pozaziemskim środowisku.

Satelitarne doświadczenie Nanoracks

- Firma Nanoracks od samego początku dążyła do posiadania i obsługi prywatnej stacji kosmicznej, aby zaspokajać rynkowy popyt na satelitarne usługi -  mówi Jeffrey Manber, dyrektor generalny i współzałożyciel Nanoracks.  - Nasz zespół spędził ostatnią dekadę, zgłębiając problematykę funkcjonowania stacji kosmicznych, rozumiejąc potrzeby klientów, śledząc rozwój rynku i inwestując w prywatny sprzęt wykorzystywany dotąd na ISS – dodaje Manber. Szef Nanoracks podkreśla ogromne doświadczenie firmy w rozwijaniu satelitarnych technologii.

Nanoracks jest właścicielem i operatorem prywatnego sprzętu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i przeprowadził ponad 1 300 eksperymentów badawczych, rozmieścił ponad 300 małych satelitów i stworzył śluzę Bishop Airlock która pozwala  przekształcać górne segmenty rakiet nośnych w funkcjonalne platformy umożliwiające budowę nowych stacji kosmicznych nadających się do zamieszkania,  transportu ładunków i zabudowy infrastruktury usługowej.To firma Nanoracks zaprojektuje elementy zasilające i napędowe, duże ramię robota do obsługi ładunków i rozładunku oraz najnowocześniejsze laboratorium do przeprowadzania różnorodnych operacji badawczych, naukowych i produkcyjnych. Starlab będzie w stanie nieprzerwanie gościć na pokładzie do czterech astronautów w tym specjalistów do prowadzenia kluczowych badań.

Model biznesowy Starlab firmy Nanoracks został zaplanowany tak, aby umożliwić klientom na całym świecie dostęp do realizacji badań w ramach nauk ścisłych, badań i produkcji oraz wnieść wartość dodaną do długotrwałych suwerennych misji kosmicznych. Starlab będzie również obsługiwać turystykę oraz inną działalność handlową i biznesową, prowadzoną w kosmosie.

Kosmiczne pojazdy Lockheed Martin

- Cieszymy się, że możemy być częścią zespołu, który pozwala każdej firmie wykorzystać jej główne, mocne strony – mówi Lisa Callahan, wiceprezes i dyrektor generalny Commercial Civil Space w Lockheed Martin. - Ogromne doświadczenie Lockheed Martin w produkcji złożonych pojazdów i systemów kosmicznych, w połączeniu z komercyjnymi innowacjami biznesowymi Nanoracks i ekspertyzą finansową Voyagera, pozwolą naszemu zespołowi stworzyć stację kosmiczną zorientowaną na klienta, która będzie elementem naszej wizji rozwoju w  przyszłości. Zainwestowaliśmy znaczne środki w technologię siedliskową, która pozwala nam zaproponować efektywny kosztowo i nastawiony na realizację misji projekt dla Starlab – podkreśla Callahan.

Voyager Space jest bardzo pewny modelu biznesowego Starlab:  - Projekt zakłada zrównoważony rozwój i dobrą kapitalizację w długiej perspektywie –zapewnia Dylan Taylor, prezes i dyrektor generalny Voyager Space.  - Firma Voyager Space dostrzega liczne synergie wykorzystujące różne  możliwości w działalności operacyjnej wszystkich  partnerskich firm ze szczególnym wkładem Lockheed Martin. Postrzegamy to partnerstwo jako początek naszej długofalowej wspólnej pracy - podkreśla prezes Tyler.

Satelitarne laboratorium będzie miało stałą załogę i infrastrukturę do prowadzenia badań i eksperymentów użytecznych dla przemysłu i komercyjnych zleceniodawców.

Lockheed Martin, największy na świecie globalny potentat zbrojeniowy i technologiczny, zatrudniający obecnie 114 tys. pracowników podkreśla, że kosmiczny projekt oprócz  merkantylnych celów  będzie miał za zadanie podtrzymać  prymat USA w eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego