Zbrojeniowy gigant z USA wybiera się w Kosmos

Lockheed Martin, we współpracy z wyspecjalizowanymi spółkami Voyager Space i Nanoracks, zaprojektuje i zbuduje komercyjną stację kosmiczną Starlab.

Publikacja: 27.10.2021 12:51

Zbrojeniowy gigant z USA wybiera się w Kosmos

Foto: Lockheed Martin

Satelitarne laboratorium będzie miało stałą załogę i infrastrukturę do prowadzenia badań i eksperymentów użytecznych dla przemysłu i komercyjnych zleceniodawców.

Lockheed Martin, największy na świecie globalny potentat zbrojeniowy i technologiczny, zatrudniający obecnie 114 tys. pracowników podkreśla, że kosmiczny projekt oprócz  merkantylnych celów  będzie miał za zadanie podtrzymać  prymat USA w eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Jednym z impulsów do zawiązania konsorcjum które zbuduje laboratorium i umieści je na niskiej orbicie okołoziemskiej  był  ogłoszony ostatnio przez NASA projekt Commercial Low-Earth Orbit (LEO) Destination (CLD), mający na celu wsparcie rozwoju prywatnych stacji kosmicznych. CLD będzie stymulować wieloaspektową gospodarkę LEO i zapewni możliwości prowadzenia badań z zakresu nauk ścisłych w ramach LEO, zanim wycofana z użytkowania zostanie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Oczekuje się, że Starlab powinien osiągnąć  początkową zdolność operacyjną do 2027 roku.

Partnerstwo daje synergię

Jak wynika z informacji  członków kosmicznego zespołu to Nanoracks będzie liderem prac rozwojowych nad Starlab, wykorzystując ponad dziesięcioletnie doświadczenie jako pionier i światowy lider komercyjnej eksploatacji  Międzynarodowej Stacji Kosmicznej  (ISS), Voyager Space, większościowy udziałowiec Nanoracks, będzie kierował strategią i inwestycjami kapitałowymi, a Lockheed Martin, lider w opracowywaniu i operowaniu złożonymi pojazdami kosmicznymi ma pełnić funkcję wykonawcy i integratora technicznego przedsięwzięcia .

Partnerzy kosmicznego projektu ujawnili, że zaprojektują Starlab, aby umożliwić dalszy rozwój gospodarki kosmicznej i  „odpowiedzieć na niezaspokojony popyt klientów na usługi satelitarne” , takie jak badania materiałów, rozwój roślin i obserwacja ludzkiego organizmu  w pozaziemskim środowisku.

Satelitarne doświadczenie Nanoracks

- Firma Nanoracks od samego początku dążyła do posiadania i obsługi prywatnej stacji kosmicznej, aby zaspokajać rynkowy popyt na satelitarne usługi -  mówi Jeffrey Manber, dyrektor generalny i współzałożyciel Nanoracks.  - Nasz zespół spędził ostatnią dekadę, zgłębiając problematykę funkcjonowania stacji kosmicznych, rozumiejąc potrzeby klientów, śledząc rozwój rynku i inwestując w prywatny sprzęt wykorzystywany dotąd na ISS – dodaje Manber. Szef Nanoracks podkreśla ogromne doświadczenie firmy w rozwijaniu satelitarnych technologii.

Nanoracks jest właścicielem i operatorem prywatnego sprzętu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i przeprowadził ponad 1 300 eksperymentów badawczych, rozmieścił ponad 300 małych satelitów i stworzył śluzę Bishop Airlock która pozwala  przekształcać górne segmenty rakiet nośnych w funkcjonalne platformy umożliwiające budowę nowych stacji kosmicznych nadających się do zamieszkania,  transportu ładunków i zabudowy infrastruktury usługowej.To firma Nanoracks zaprojektuje elementy zasilające i napędowe, duże ramię robota do obsługi ładunków i rozładunku oraz najnowocześniejsze laboratorium do przeprowadzania różnorodnych operacji badawczych, naukowych i produkcyjnych. Starlab będzie w stanie nieprzerwanie gościć na pokładzie do czterech astronautów w tym specjalistów do prowadzenia kluczowych badań.

Model biznesowy Starlab firmy Nanoracks został zaplanowany tak, aby umożliwić klientom na całym świecie dostęp do realizacji badań w ramach nauk ścisłych, badań i produkcji oraz wnieść wartość dodaną do długotrwałych suwerennych misji kosmicznych. Starlab będzie również obsługiwać turystykę oraz inną działalność handlową i biznesową, prowadzoną w kosmosie.

Kosmiczne pojazdy Lockheed Martin

- Cieszymy się, że możemy być częścią zespołu, który pozwala każdej firmie wykorzystać jej główne, mocne strony – mówi Lisa Callahan, wiceprezes i dyrektor generalny Commercial Civil Space w Lockheed Martin. - Ogromne doświadczenie Lockheed Martin w produkcji złożonych pojazdów i systemów kosmicznych, w połączeniu z komercyjnymi innowacjami biznesowymi Nanoracks i ekspertyzą finansową Voyagera, pozwolą naszemu zespołowi stworzyć stację kosmiczną zorientowaną na klienta, która będzie elementem naszej wizji rozwoju w  przyszłości. Zainwestowaliśmy znaczne środki w technologię siedliskową, która pozwala nam zaproponować efektywny kosztowo i nastawiony na realizację misji projekt dla Starlab – podkreśla Callahan.

Voyager Space jest bardzo pewny modelu biznesowego Starlab:  - Projekt zakłada zrównoważony rozwój i dobrą kapitalizację w długiej perspektywie –zapewnia Dylan Taylor, prezes i dyrektor generalny Voyager Space.  - Firma Voyager Space dostrzega liczne synergie wykorzystujące różne  możliwości w działalności operacyjnej wszystkich  partnerskich firm ze szczególnym wkładem Lockheed Martin. Postrzegamy to partnerstwo jako początek naszej długofalowej wspólnej pracy - podkreśla prezes Tyler.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku