Amerykańskie „Superdziało” może paść ofiarą cięć budżetowych

Administracja prezydenta Joe Bidena przedstawiła pełny projekt budżetu Stanów Zjednoczonych Ameryki na rok podatkowy 2022. Pentagon miałby, o ile Kongres wyrazi na to zgodę, otrzymać na swoje potrzeby 715 mld dol.

Publikacja: 08.06.2021 15:22

Amerykańskie „Superdziało” może paść ofiarą cięć budżetowych

Foto: Finansowanie budowy „superdziała” dla US Army padnie najprawdopodobniej ofiarą cięć budżetowych. Rys./US Army.

To dużo, mimo to pojawi się jednak konieczność dokonania cięć w niektórych już realizowanych przedsięwzięciach.

Jedną z ich ofiar będzie najprawdopodobniej program budowy działa strategicznego dalekiego zasięgu SLRC (Strategic Long-Range Cannon). Demonstrator technologii jest obecnie testowany przez US Army. Do końca tego roku prace nad nim mają zostać wstrzymane. To oznacza oszczędności rzędu ponad 70 mln dol. tylko w roku podatkowym 2022. Zaoszczędzone środki posłużą do finansowania innych programów. Np. opracowania nowych środków łączności, nowej amunicji dalekiego zasięgu itd. Dla porównania, w latach podatkowych 2020 i 2021 przewidziano na realizację programu SLRC 124,6 mln dol. Już opracowane rozwiązania mają znaleźć zastosowanie w  w innych programach.

Czytaj także: US Army testuje działo strategiczne dalekiego zasięgu

Demonstrację działa o donośności tysiąca mil (1609 km) miało nastąpić w 2023 r. Znane rysunki koncepcyjne i modele przedstawiały system podobny do 280 mm działa atomowego M65 używanego w latach 1955-1962. Miałby być to system przewoźny. Na stałą pozycję ogniową transportowany dzięki systemowi składającemu się trzyosiowego dołączanego wózka i przedniego sprzęgu do ciągnika siodłowego Oshkosh M1070 HETS.

Działo miało służyć do zwalczania celów naziemnych (i być może nawodnych) na dużych dystansach. Jego opracowanie wiązało się z przewidywaną przez US Army koniecznością operowania na oddalonych od siebie wyspach na Pacyfiku. Miało ono służyć do zwalczania przede wszystkim celów „twardych”, np. umocnień. Ponadto miało być sposobem na ominięcie traktatu INF o redukcji rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Być może wycofanie się Stanów Zjednoczonych z tego sowiecko/rosyjsko-amerykańskiego traktatu rozbrojeniowego umożliwiło uzyskanie tego samego efektu z wykorzystaniem bardziej konwencjonalnych i mniej kłopotliwych technicznie środków.

Czytaj także: Kolejne pociski LRASM dla USAF i US Navy

Następcą SLRC nie zostanie raczej działo elektromagnetyczne w układzie szynowym (railgun). Na ich rozwój również zabraknie środków w 2022 r. podatkowym. Program rozwijała US Navy, ale możliwe byłoby wykorzystanie tego rodzaju działa także na lądzie, oczywiście po rozwiązaniu niektórych problemów technicznych i technologicznych. Pewność co do losów obydwu projektów uzyskamy jednak dopiero wówczas, gdy Kongres zatwierdzi projekt ustawy budżetowej.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego