Aktualizacja: 11.05.2025 10:54 Publikacja: 14.12.2020 09:40
Francuska Komisja ds. Etyki Obronnej dopuściła prowadzenie eksperymentów w ramach tworzenia tzw. żołnierza wzmocnionego. Fot./IFRI.
Foto: Francuska Komisja ds. Etyki Obronnej dopuściła prowadzenie eksperymentów w ramach tworzenia tzw. żołnierza wzmocnionego. Fot./IFRI.
Pojęcie to obejmuje wszelkie sposoby na poprawę wydajności żołnierza podczas prowadzenia działań zbrojnych. Co to oznacza? Z jednej strony obejmuje to takie aspekty jak różnorodne wykorzystanie urządzeń mechanicznych poprawiających możliwości organizmu (głównie egzoszkielety). Z drugiej dopuszcza także stosowanie środków farmakologicznych zwiększających wydajność organizmu. Zezwala również na wszczepianie urządzeń łączonych z układem nerwowym (umożliwiających np. słyszenie w zakresach normalnie niedostępnych dla człowieka) czy stosowanie innych zabiegów chirurgicznych. Pojęcie to obejmuje również stosowanie środków zupełnie niepowiązanych bezpośrednio z żołnierzem. Wśród niech wymienia się stosowanie niektórych klas środków bezzałogowych na polu walki.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas