Niemcy dołączyli do programu europejskiej tarczy antyrakietowej

Republika Federalna Niemiec dołączyła do europejskiego programu TWISTER.

Publikacja: 09.12.2020 10:50

Niemcy dołączają do programu TWISTER jako pełnoprawny uczestnik. Dotychczas Berlin miał w nim status

Niemcy dołączają do programu TWISTER jako pełnoprawny uczestnik. Dotychczas Berlin miał w nim status obserwatora. Rys./MBDA.

Foto: Niemcy dołączają do programu TWISTER jako pełnoprawny uczestnik. Dotychczas Berlin miał w nim status obserwatora. Rys./MBDA.

TWISTER, czyli Timely Warning and Interception with Space-based TheatER surveillance – pol. terminowe ostrzeganie i przechwytywanie z kosmicznym systemem obserwacji.

Do tej pory RFN miała w programie TWISTER status obserwatora.

Czytaj także: Środki na budowę nowych nosicieli strategicznych pocisków balistycznych

Projekt wystartował 12 listopada 2019 r. pod nadzorem grupy rakietowej MBDA. Państwem-koordynatorem jest Francja. Prace realizowane są w ramach inicjatywy Stałej Współpracy Strukturalnej PESCO. Jest to jeden z 13 ogłoszonych wówczas projektów, przy wsparciu Europejskiego Funduszu Obrony (EDF).

Zgodnie z założeniami projektu, do 2030 r. na orbitę okołoziemską trafią satelity dysponujące sensorami zdolnymi do wykrywania i śledzenia nieprzyjacielskich pocisków rakietowych przemieszczających się w górnych warstwach atmosfery (do wysokości 100 km nad poziomem morza). Mają dysponować możliwością przekazywania danych na Ziemię, gdzie rozmieszczone zostaną środki bojowe. Ich zadaniem będzie zwalczanie pocisków wroga. Mowa o pociskach balistycznych średniego zasięgu zdolnych do wykonywania manewrów w ostatniej fazie lotu, manewrujących i hipersonicznych – poruszających się z prędkością powyżej pięciokrotności prędkości dźwięku). Ponadto system ma być zdolny do wsparcia kontroli ruchu lotniczego. Ma to być pomocne podczas wykrywania i śledzenia trudnowykrywalnych samolotów bojowych. Poza Francją i Niemcami, w projekcie biorą udział także: Finlandia, Hiszpania, Holandia i Włochy.

Czytaj także: BAE System wskaże cel antybalistycznym rakietom USA

Zgodnie z informacją przekazaną przez Federalne Ministerstwo Obrony RFN, cele programu TWISTER są zbieżne z interesem RFN. Ponadto Berlin przewiduje, że udział niemieckiego przemysłu w projekcie zwiększy szansę na zakończenie go z powodzeniem i w przewidzianym terminie.

TWISTER, czyli Timely Warning and Interception with Space-based TheatER surveillance – pol. terminowe ostrzeganie i przechwytywanie z kosmicznym systemem obserwacji.

Do tej pory RFN miała w programie TWISTER status obserwatora.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami