Niemcy dołączyli do programu europejskiej tarczy antyrakietowej

Republika Federalna Niemiec dołączyła do europejskiego programu TWISTER.

Publikacja: 09.12.2020 10:50

Niemcy dołączają do programu TWISTER jako pełnoprawny uczestnik. Dotychczas Berlin miał w nim status

Niemcy dołączają do programu TWISTER jako pełnoprawny uczestnik. Dotychczas Berlin miał w nim status obserwatora. Rys./MBDA.

Foto: Niemcy dołączają do programu TWISTER jako pełnoprawny uczestnik. Dotychczas Berlin miał w nim status obserwatora. Rys./MBDA.

TWISTER, czyli Timely Warning and Interception with Space-based TheatER surveillance – pol. terminowe ostrzeganie i przechwytywanie z kosmicznym systemem obserwacji.

Do tej pory RFN miała w programie TWISTER status obserwatora.

Czytaj także: Środki na budowę nowych nosicieli strategicznych pocisków balistycznych

Projekt wystartował 12 listopada 2019 r. pod nadzorem grupy rakietowej MBDA. Państwem-koordynatorem jest Francja. Prace realizowane są w ramach inicjatywy Stałej Współpracy Strukturalnej PESCO. Jest to jeden z 13 ogłoszonych wówczas projektów, przy wsparciu Europejskiego Funduszu Obrony (EDF).

Zgodnie z założeniami projektu, do 2030 r. na orbitę okołoziemską trafią satelity dysponujące sensorami zdolnymi do wykrywania i śledzenia nieprzyjacielskich pocisków rakietowych przemieszczających się w górnych warstwach atmosfery (do wysokości 100 km nad poziomem morza). Mają dysponować możliwością przekazywania danych na Ziemię, gdzie rozmieszczone zostaną środki bojowe. Ich zadaniem będzie zwalczanie pocisków wroga. Mowa o pociskach balistycznych średniego zasięgu zdolnych do wykonywania manewrów w ostatniej fazie lotu, manewrujących i hipersonicznych – poruszających się z prędkością powyżej pięciokrotności prędkości dźwięku). Ponadto system ma być zdolny do wsparcia kontroli ruchu lotniczego. Ma to być pomocne podczas wykrywania i śledzenia trudnowykrywalnych samolotów bojowych. Poza Francją i Niemcami, w projekcie biorą udział także: Finlandia, Hiszpania, Holandia i Włochy.

Czytaj także: BAE System wskaże cel antybalistycznym rakietom USA

Zgodnie z informacją przekazaną przez Federalne Ministerstwo Obrony RFN, cele programu TWISTER są zbieżne z interesem RFN. Ponadto Berlin przewiduje, że udział niemieckiego przemysłu w projekcie zwiększy szansę na zakończenie go z powodzeniem i w przewidzianym terminie.

TWISTER, czyli Timely Warning and Interception with Space-based TheatER surveillance – pol. terminowe ostrzeganie i przechwytywanie z kosmicznym systemem obserwacji.

Do tej pory RFN miała w programie TWISTER status obserwatora.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego