W czasie testów zademonstrowano wszystkie elementy systemu Neptun 360MC z pociskiem R-360A. Wyrzutnię samobieżną, pojazd załadowczy, wóz transportowy i stanowisko dowodzenia. Próba odbyła się na poligonie w rejonie limanu Alibej, w okolicach Odessy. Wystrzelony pocisk R-360A odbył lot po zaprogramowanej trasie z czterema punktami zwrotnymi.
Czytaj także: Ukraina ma własny radar rozpoznania artyleryjskiego
Pierwszą jej część pokonał nad morzem na odległość 95 km. Następnie wykonał wykonał trzy zwroty, wchodząc ostatecznie na kurs powrotny, w kierunku poligonu. Do tej pory poruszał się na wysokości 300 m. Potem zaczynał ją zmniejszać, by w terminalnej fazie lotu nad morzem poruszać się na wysokości 5 m. Ostatecznie uderzył w cel na lądzie niedaleko od miejsca wystrzelenia. Pokonał przy tym 255 km w czasie 13 minut i 55 sekund.
Ukraińska wersja rosyjskiej rakiety
Pocisk R-360 i jego wersja R-360A zostały opracowane przez DP Dierżawnie Kijwskie Konstruktorskoje Biuro „Łucz”. W 2002 r. „Łucz” kupiło w Federacji Rosyjskiej, w FGUP GNPC „Zwiezda-Strieła”, wzorcowy egzemplarz pocisku Ch-35 (wersja lotnicza 3M24 systemu Uran). Biuro z własnej inicjatywy rozpoczęło prace nad ukraińską wersją Urana w 2010 r., jednak dwa lata później wstrzymano je na polecenie prezydenta Wiktora F. Janukowycza. Odmrożenie programu wraz z właściwym finansowaniem przywrócono w 2015, rok po aneksji Krymu przez Rosję.
Czytaj także: Ukraina chce mieć rakiety średniego zasięgu