Agencja określiła budowany w obwodzie amurskim Kontiejnier jako „drugą” tego typu stację radiolokacyjną. Według ogłoszonego harmonogramu prac amurski Kontiejnier będzie gotowy w 2023 r. W 2024 r. stacja rozpocznie pierwsze dyżury bojowe, na razie w ramach testów operacyjnych.

Czytaj także: Rosja wraca na szczyt

Doniesienia RIA Nowosti są potwierdzeniem informacji krążących od kilku lat, że właśnie na Dalekim Wschodzie Rosji powstaje druga taka instalacja. Budowa drugiego Kontiejniera miała rozpocząć się jeszcze w 2010 r. i według początkowego planu koniec prac przewidywano ok. 2018 r. Jednak najwyraźniej budowę wstrzymano, priorytetowo traktując badania i testową eksploatację pierwszego Kontiejniera w Republice Mordowii. Jednocześnie można założyć, że podana w marcu br. przez agencję TASS informacja, że drugi Kontiejnier powstanie w obwodzie kaliningradzkim okazała się dziennikarską kaczką.

"Pole obserwacji stacji 29B6 Kontiejnier. Fot./Ministerstwo Obrony FR."

Pole obserwacji stacji 29B6 Kontiejnier wybudowanej w Republice Mordowii. Fot./Ministerstwo Obrony FR.

radar.rp.pl

Obecnie w Rosji mówi się o potrzebie budowy czterech stacji Kontiejnier. To można uznać za racjonalną ekonomicznie i uzasadnioną operacyjnie liczbę. Amurski Kontiejnier będzie monitorował przestrzeń powietrzną rozciągającą się od Czukotki, poprzez Kamczatkę, Sachalin i dalej na południe nad Pacyfikiem itd. Umożliwia to konstrukcja zespołu antenowego Kontiejniera o pokryciu 240° w azymucie, jak również zasięg stacji wynoszący ok. 3000 km.