Rosja wraca na szczyt

Fot./Bloomberg

Rosja powróciła do pierwszej piątki krajów z największymi wydatkami na zbrojenia.

Jak informuje SIPRI w raporcie za 2019 r. Rosja zajęła czwarte miejsce z wydatkami sięgającymi 65,1 mld dol. SIPRI twierdzi, że stanowi to 3,9 proc. rosyjskiego PKB, a jej udział w globalnych zbrojeniach to 3,4 proc.

Czytaj także: Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

Jednak wielu ekspertów, w tym z USA, zwraca uwagę, że znaczna część – w niektórych latach do 1/3 – rosyjskich wydatków budżetowych jest utajniona. Zgodnie z prawem dotyczy to finansowania nie tylko armii, ale i innych resortów mundurowych (kontrwywiadu i wchodzącej w jego skład straży granicznej, wywiadu, dawnych wojsk wewnętrznych przemianowanych na Gwardię Narodową, ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych a nawet prokuratury generalnej czy zarządu zakładów karnych FSIN). Jednak z powodu tajności mogą być przesuwane z jednego resortu do drugiego.

Ponadto wszystkie wymienione resorty posiadają własne, pełnowartościowe jednostki wojskowe (różnego rodzaju i różnej wielkości „oddziały specjalne”). Sama Gwardia Narodowa jest uzbrojona w wozy pancerne, a ostatnio zakupiła 57,5 tys. ręcznych granatów zaczepnych.

Czytaj także: Jak Rosja przegrała bitwę z Turcją

Rok wcześniej, w 2018 r., Rosja po raz pierwszy w ciągu 12 lat wypadła z pierwszej piątki rankingu SIPRI. Ustąpiła miejsca Francji. Jednak już po wydaniu SIPRI Yearbook eksperci dokonali ponownych przeliczeń i Moskwa wróciła w szeregi pięciu najbardziej zbrojących się krajów na świecie w zeszłorocznym rankingu. W każdym razie przez kilka miesięcy nim nie była.

Według sztokholmskiego instytutu wzrost rosyjskich wydatków zbrojeniowych rok do roku wyniósł w 2019 r. 4,5 proc. Ale dla całej poprzedniej dekady wynosi on aż 30 proc. Częściowo jednak taki przyrost jest efektem inflacji, jaką wywołał w Rosji konflikt Zachodem i sankcje nałożone na Kreml z powodu jego agresji na Ukrainę.

W pierwszej piątce krajów wydających najwięcej na zbrojenia znajdują się też: Arabia Saudyjska (piąte miejsce – 61,9 mld dolarów. Rok do roku Rijad zmniejszył swe wydatki o 16 proc.), Indie (trzecie miejsce – 71,1 mld dolarów) i Chiny (drugie miejsce – 261 mld dolarów). Na czele stawki, pozostawiając konkurentów daleko z tyłu są USA – 732 mld to jest 3,4 proc. PKB).

Czytaj także: Rosjanie nie zbudują zbiornikowca na bazie Ił-96-400

Przy czym w całej poprzedniej dekadzie amerykańskie wydatki zbrojeniowe spadły o 15 proc., co jest bez wątpienia skutkiem pełnej ufności międzynarodowej polityki byłego prezydenta Baracka Obamy. W tym czasie rosły wydatki Rosji oraz Chin (aż o 85 proc.).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Stępka pod ratowniczego indianina

W stoczni Gulf Island Shipyard w Houma w stanie Luizjana odbyła się uroczystość położenia ...

Otwarcie ofert w przetargu na samochody ciężarowo-osobowe

2. Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy otworzyła oferty w przetargu na dostawcę samochodów ciężarowo-osobowych ...

Lotnicze aspekty wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych

W czasie zaplanowanej na środę 24 czerwca spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Stanów ...