Na nim podróż z dalekiej północy Federacji Rosyjskiej odbył K-3 Leninskij Komsomoł, pierwszy w sowieckiej flocie okręt podwodny z napędem jądrowym. Po remoncie i adaptacji stanie się atrakcją muzealną w Kronsztadzie.

Wstępne prace związane z przygotowaniem okrętu do roli muzeum i jego transportem na Bałtyk wykonała Stocznia Remontowa SRZ Nierpa w Snieżnogorsku w obwodzie murmańskim na północy Federacji Rosyjskiej. Po wpłynięciu na transportowy dok pływający Swijaga projektu 22570 Kwartira, (wymiary: 134×14×2,67 m, nośność 3300 ton), zespół został przeholowany ze Snieżnogorska przez Kanał Białomorsko-Bałtycki na Bałtyk. Nocą 20/21 września zespół holowników oraz Swijaga przeszły pod otwartymi mostami zwodzonymi na Newie i dotarły do Siewienoj Wierfi.

Po dalszym przygotowaniu Leninskij Komsomoł zostanie przeholowany do Kronszadu, gdzie stanie się główną atrakcją powstającego Muzeum Chwały Marynarki Wojennej, które tworzy samodzielna organizacja non-profit Ostrow Fortow (pol. Wyspa Fortów). Na terenie muzeum powstanie także centrum kongresowo-wystawiennicze, w którym odbywać się będą salony morskie. Zwiedzający będą mogli wypróbować symulatory okrętów podwodnych, nawodnych, samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego. Projektowana powierzchnia kompleksu muzealnego to 50 300 m2. Okręt zostanie umieszczony na systemie wsporników i przykryty szklaną kopułą. Rzecz jasna K-3 został pozbawiony przedziału mieszczącego dwa wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe typu WM-A i inne podzespoły potencjalnie napromieniowane. Po ustawieniu okrętu na betonowym cokole i stalowych podporach wykonane zostaną ostatnie prace remontowe zewnętrznego kadłuba lekkiego i adaptacja wnętrza. Muzeum powinno przyjąć pierwszych zwiedzających w 2023 r.

Ostrow Fortow

Ostrow Fortow

Ostrow Fortow

K-3 Leninskij Komsomoł został zbudowany według projektu 627 Kit (pol. wieloryb). Stępkę pierwszego sowieckiego atomowego okrętu podwodnego położono 24 września 1955 r. w Stoczni nr 402 w Mołotowsku (dziś stocznia nazywa się Siewmasz, a miasto Siewierodwińsk). Okręt zwodowano 9 sierpnia 1957 r., zaś 1 lipca 1958 r. został wcielony w skład Wojenno-Morskowo Fłota. Był to trzeci na świecie atomowy okręt podwodny (po USS Nautilus i USS Sea Wolf). W 1991 r. K-3 Leninskij Komsomoł został wycofany ze służby.