Aktualizacja: 17.03.2025 08:51 Publikacja: 28.09.2021 11:07
Pierwszy w sowiecki atomowy okręt podwodny K-3 dotarł na Bałtyk, gdzie stanie się atrakcją tworzonego w Kronsztadzie muzeum.
Foto: Ostrow Fortow
Na nim podróż z dalekiej północy Federacji Rosyjskiej odbył K-3 Leninskij Komsomoł, pierwszy w sowieckiej flocie okręt podwodny z napędem jądrowym. Po remoncie i adaptacji stanie się atrakcją muzealną w Kronsztadzie.
Wstępne prace związane z przygotowaniem okrętu do roli muzeum i jego transportem na Bałtyk wykonała Stocznia Remontowa SRZ Nierpa w Snieżnogorsku w obwodzie murmańskim na północy Federacji Rosyjskiej. Po wpłynięciu na transportowy dok pływający Swijaga projektu 22570 Kwartira, (wymiary: 134×14×2,67 m, nośność 3300 ton), zespół został przeholowany ze Snieżnogorska przez Kanał Białomorsko-Bałtycki na Bałtyk. Nocą 20/21 września zespół holowników oraz Swijaga przeszły pod otwartymi mostami zwodzonymi na Newie i dotarły do Siewienoj Wierfi.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Choć susza, z którą od 2021 roku mierzy się Hiszpania, wkrótce może dobiec końca, prognozy wskazują, że to nie koniec problemów kraju związanych z brakiem opadów. Długoterminowe prognozy sugerują, że warunki klimatyczne w tym kraju będą coraz trudniejsze.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow zapewnia, że ukraińscy żołnierze nie dostali się w okrążenie w obwodzie kurskim.
Grecja była w ostatnim tygodniu jedynym kierunkiem z „wielkiej piątki”, który utrzymał trend i kolejny tydzień drożał. Ceny pozostałych czterech - Turcji, Egiptu, Wysp Kanaryjskich i Bułgarii - spadły.
Japoński gigant samochodowy ogłosił zakończenie produkcji modeli Toyota Corolla Axio i Corolla Fielder. Obydwa pochodzą z Japonii, są tanie i pewnie jeszcze nigdy o nich nie słyszeliście.
Zapowiadana przez specjalnego wysłannika prezydenta USA na Bliski Wschód Steve'a Witkoffa rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem odbędzie się we wtorek.
Wielkie historyczne rzeki, Ameryka i Europa, wracają dzisiaj do swego dawnego, odmiennego biegu. Ameryka wybiera demokrację. Europa wybiera liberalizm. Czy rozbrat będzie ostateczny?
Administracja Donalda Trumpa deportowała z USA domniemanych członków wenezuelskiego gangu, mimo postanowienia sądu, który tego zakazywał.
Narastają obawy, że Trump będzie chciał zmusić Ukrainę do kapitulacji. Ale mu się nie uda.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas