Przede wszystkim cyfrowa transformacja czyli tworzenie bliskich powiązań między danymi a ludźmi. Dowódcy i żołnierze, często operujący w warunkach polowych, potrzebują dostępu do najbardziej aktualnych informacji, aby podejmować szybkie decyzje i wdrażać je w życie. Wcześniej rozpowszechnione było błędne przekonanie, że nowoczesne, scyfryzowane systemy uzbrojenia automatycznie się połączą. W rzeczywistości, nawet jeśli te systemy są technicznie kompatybilne, dane nie zawsze docierają tam, gdzie są potrzebne.
Dlatego niezbędna jest współpraca profesjonalistów, przemysłu, Ministerstwa Obrony Narodowej i wojska, aby zintegrować systemy i udostępniać potrzebne dane we właściwym miejscu i czasie. Jest to możliwe dzięki szeregowi innowacji, które powstały na potrzeby biznesu i są adoptowane przez wojsko. Technologie takie jak 5G, sztuczna inteligencja i rozwiązania chmurowe umożliwiają zwiększenie mocy obliczeniowej oraz dostęp do współczesnych narzędzi nawet w warunkach polowych. Transformacja cyfrowa w obronności to proces ciągłej adaptacji tych technologii, co zwiększa skuteczność działań militarnych.
Co może przyspieszyć implementację technologii cyfrowych?
Kluczowym czynnikiem dla Polski jest rozwój współpracy na wszystkich poziomach – zarówno z NATO, jak i w ramach międzynarodowych centrów doskonałości, które skupiają się na danych i sztucznej inteligencji. Takie centra powstają w wielu krajach oraz w strukturach NATO, a dla Polski ważny będzie aktywny w nich udział. Wierzę, że Polska może stać się liderem, ponieważ ma unikalne podejście do kwestii bezpieczeństwa i obrony. W obszarze danych i sztucznej inteligencji ważne są zcentralizowanie danych i pełna cyfryzacja procesów.
Warto, aby współpraca obejmowała również sektor prywatny, zarówno duże firmy technologiczne, jak i lokalne przedsiębiorstwa. Firmy takie jak Accenture, które wprowadzają innowacyjne technologie, mogą podzielić się swoim know-how z wojskiem. Już teraz przedsiębiorstwa korzystają ze sztucznej inteligencji w globalnych łańcuchach dostaw, a takie sprawdzone rozwiązania można adaptować do potrzeb obronnych. Mamy przykłady dostosowania takich rozwiązań na rzecz wojska z sektorów medycznego i zarządzania personelem.
Jak powinna wyglądać taka współpraca wojska z biznesem?