Skrzydlaty włoski przemysł namawia w Warszawie do współpracy

Zorganizowane już po raz trzeci w Warszawie Forum Lotniczo – Kosmiczne pozwoliło polskim przedsiębiorcom i wojsku odnotować ważne zmiany w strategiach producentów w tym giganta technologicznego Leonardo dokonanych w ostatnim czasie pod wpływem wojny w Ukrainie.

Publikacja: 22.11.2023 17:32

Skrzydlaty włoski przemysł namawia w Warszawie do współpracy

Foto: Aeronautica Militare

Nowe trendy dotyczą nie tylko włoskiej zbrojeniówki, to ogólnoeuropejskie tendencje które skłoniły nie tylko fabryki awiacyjne i kosmiczne ale całe sektory zbrojeniowe w UE do przestawienia zwrotnic i nadania priorytetu działaniom, które mają ofertę sprzętową dla wojska dostosować do aktualnych zagrożeń.

- Wprowadzając w ostatnich tygodniach nową strategię rozwoju firmy w Leonardo zapewniliśmy priorytet innowacjom które wychodzą naprzeciw wyzwaniom: konieczności podtrzymania gotowości operacyjnej odbiorcom naszego sprzętu, jak najszybszemu uzupełnianiu luk w zdolnościach bojowych, odnawianiu obronnych strategicznych zasobów w narodowych arsenałach i zagwarantowaniu użytkownikom sprzętu suwerenności operacyjnej - tłumaczył polskim przedsiębiorcom i wojskowym – uczestnikom Forum gen. Calcedonio Aurelio Boscarino – odpowiadający za realizację programów rozwojowych w Leonardo.

Podobne priorytety

Czołowi managerowie włoskiego technologiczno – obronnego giganta obecni na konferencji w Warszawie przekonywali, że uderzająco wiele programów zbrojeniowych i wniosków modernizacyjnych nakreślonych w planach Leonardo po doświadczeniach z napaści Putina na sąsiadów zza polskiej wschodniej granicy jest dziś zbieżnych z wynikami polskich analiz dotyczących modernizacji Sił Zbrojnych RP.

Dario Peirone reprezentujący industrialno - badawcze zagłębie lotniczo technologiczne z Piemontu radził, by maksymalnie wykorzystać tę zgodność w prognozowaniu potrzeb i zagrożeń do zintensyfikowania włosko-polskiej współpracy, która powinna objąć także małe i średnie firmy a także całe branżowe klastry.

- W Turynie w samym końcu listopada zaplanowaliśmy lotniczo obronne spotkanie, które ma przecierać szlaki przedsiębiorcom i ośrodkom badawczym. Zgłosiło się 1600 uczestników z 30 krajów zainteresowanych rozwijaniem kooperacji.

- Przedstawicieli polskiego biznesu awiacyjno- kosmicznego nie powinno na nim zabraknąć - apelował Dario Peirone.

Pełna mobilizacja w Świdniku

O osiągnięciach i historycznych wspólnych interesach sektorów lotniczych i obronnych Polski i Włoch przypominał podczas warszawskiego forum Marco Lupo, prezydent Leonardo Polska. Włoski koncern o 15 mld euro rocznych obrotów i portfelem zamówień wartym 40 mld euro, pozostaje zaangażowany w kluczowe programy modernizacji polskiej armii. Dziś skupia się zwłaszcza na wzmacnianiu aeromobilności polskiego wojska, dostarczając kilka rodzajów śmigłowców morskich i bojowego wsparcia produkowanych w coraz większym stopniu w podlubelskich zakładach PZL Świdnik.

- W ofercie dla Polski mamy znakomite dostosowywane stale do zagrożeń samoloty bojowe Eurofighter Typhoon wraz z sprawdzonym modelem międzynarodowej współpracy produkcyjnej dającej obecnie pracę blisko 100 tys. ludzi w globalnej sieci kooperacyjnej – podkreślał Lupo.

Na kluczowe, trwające od co najmniej 50 lat śmigłowcowe partnerstwo PZL i polskiej armii zwracał uwagę podczas warszawskiej konferencji Jacek Libucha szef PZL Świdnik.

- Dziś ta współpraca, myślę zwłaszcza o produkcji i dostawach najnowszych maszyn bojowego wsparcia AW149 ma charakter strategiczny, umacniający przy tym polski zakład jako producenta kompletnych nowoczesnych wiropłatów - twierdzi prezes PZL. Już obecnie 60 proc. floty śmigłowców eksploatowanych przez Siły Zbrojne RP stanowią maszyny ze Świdnika. Po zrealizowaniu dostaw 32 bojowych AW149 ten wskaźnik zapewne wzrośnie.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego