Więcej krabów z HSW a także ze Śląska

Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy uruchomią linię produkcyjną armatohaubic Krab, które na razie powstają wyłącznie w podkarpackiej HSW.

Publikacja: 07.09.2023 12:44

Więcej krabów z HSW a także ze Śląska

Foto: Maciej Nędzyński/CO MON

- Rząd dokapitalizuje w tym celu śląską firmę kwotą 850 mln zł - zapowiedział w czwartek podczas MSPO w Kielcach premier Mateusz Morawiecki.

W Bumarze Łabędy przedsiębiorstwie znanym przede wszystkim z produkcji czołgów i sprzętu pancernego powstanie druga, bliźniacza linia produkcyjna krabów wzorowana na tej ze Stalowej Woli z wydajnością szacowaną na 50 krabów rocznie - zapowiedział w Kielcach premier.

Rząd już wcześniej zapowiadał, że zadba o utworzenie fabryki słynnych samobieżnych haubic kal 155 mm polskiej konstrukcji w innym regionie Polski, aby dywersyfikować ze względów bezpieczeństwa źródła zaopatrywania armii w ciężki sprzęt

Huta Stalowa Wola, producent ciężkiej artylerii, dalekonośnych haubic samobieżnych Krab i zautomatyzowanych moździerzy Rak, a także wkrótce dostawca bojowych wozów piechoty Borsuk i samochodów pancernych Waran tuż przed wojną w Ukrainie zakończyła wartą kilkadziesiąt milionów zł gruntowną technologiczną modernizację. Dziś te inwestycje okazują się niewystarczające. HSW ostro rusza do przodu z rozbudową. Jan Szwedo, prezes podkarpackiej Artylerii, już w zeszłym roku zapowiadał, że firma ma dwa lata na to by podwoić produkcję.

Fotorzepa/Aleksander Zieliński

Szczegóły rozwoju firmy, która buduje swoje militarne kompetencje od czasów ministra Kwiatkowskiego i Centralnego Okręgu Przemysłowego a dziś od obrońców Ukrainy odbiera pochwały za sprawdzone w boju kraby, na razie muszą pozostać w cieniu. Ujawnić można tylko ogólniki: pod zabudowę hal HSW przygotowano nowe tereny a inwestycje pochłoną przynajmniej kilkadziesiąt mln zł. W tym roku inżynierowe z HSW pomogli powiązanemu biznesowo z Hutą Autosanowi uruchomić w Sanoku produkcję opancerzonych pojazdów 4x4 Waran. W planach MON i PGZ jest także uruchomienie w przyszłości w HSW produkcji ciężkiego bojowego wozu piechoty, wykorzystującego gąsienicowe podwozia i elementy konstrukcyjne ale też doświadczenia z produkcji krabów.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego