Airbus i Leonardo - szkoleniowy sojusz skrzydlatych gigantów

Europejscy awiacyjni i zbrojeniowi potentaci będą współpracować przy tworzeniu zintegrowanych systemów szkolenia wojskowych pilotów i rozwijaniu przemysłowych i biznesowych podstaw do wzmocnienia europejskiego środowiska obronnego. Porozumienie w tej sprawie podczas trwających paryskich targów Air Show podpisali przedstawiciele Airbus i Leonardo.

Publikacja: 22.06.2023 14:45

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

Foto: materiały prasowe

Skrzydlaci, technologiczni giganci naszego Kontynentu przy okazji podpisania strategicznego porozumienia zwrócili uwagę, że w okresie wzrostu zagrożeń militarnych i politycznego napięcia w Europie nowe zadania sił powietrznych i pojawiające się trendy przyspieszają rozwój nowych możliwości i technologii szkolenia pilotów myśliwców. Celem sojuszu wiodących lotniczych firm będzie promowanie zintegrowanych systemów szkoleniowych i badań rozwiązań, które pozwolą stawić czoła wyzwaniom stojącym przed siłami powietrznymi nowej generacji.

W stronę strategicznej autonomii w lotnictwie

Współpracujące ze sobą skrzydlate koncerny będą wspólnie poszukiwać i wykorzystywać możliwości biznesowe w zakresie dostarczania zaawansowanych systemów szkoleniowych, bazując m.in. na doświadczeniu związanym z odrzutowcem M-346 (100 000 godzin lotów włoskich „masterów" w misjach treningowych daje podstawę do przemyśleń na temat form i przyszłości szkolenia zintegrowanego). Airbus i Leonardo zbadają również możliwość pogłębienia więzi i współpracy przemysłowej w celu zajęcia się przyszłymi aspektami szkolenia bojowych pilotów. Wszystko w oparciu o współpracę i synergie na konkretnych platformach i programach, również w ramach szerszej współpracy europejskiej i międzynarodowej.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

materiały prasowe

- Silny, innowacyjny i konkurencyjny przemysł obronny jest warunkiem wstępnym wzmocnienia europejskiego środowiska obronnego i osiągnięcia pożądanej „strategicznej autonomii - podkreślał po podpisaniu porozumienia Jean-Brice Dumont, szef wojskowych systemów powietrznych w Airbus Defence and Space.

- Leonardo jest kluczowym graczem w segmencie biznesowym szkolenia pilotów wojskowych i wierzymy, że połączenie naszych kompetencji może stanowić właściwą odpowiedź na wymagania naszych klientów – stwierdził.

Miliardy na nowe maszyny i trening bojowych pilotów

- Dzięki porozumieniu Leonardo i Airbus połączą doświadczenie i technologiczne możliwości, aby zapewnić europejskim i międzynarodowym klientom zaawansowane i skuteczne zintegrowane systemy szkoleniowe - skomentował Marco Zoff dyrektor zarządzający Leonardo Aircraft Division.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

materiały prasowe

W oparciu o doświadczenia zebrane podczas szkoleń z wykorzystaniem M-346 obie firmy będą rozwijać zdolności treningowe dla przyszłych sił powietrznych, identyfikując pojawiające się potrzeby i tworząc innowacyjne produkty, aby zapewnić skuteczne szkolenie pilotów odrzutowców nowej generacji i gotowość operacyjną do wykonania skomplikowanych zadań – podsumował Marco Zoff.

Modernizacja sił powietrznych i pojawiające się trendy wymagają pełnego wykorzystania najbardziej zaawansowanych rozwiązań oraz przyspieszonego rozwoju nowych możliwości i technologii zarządzania skutecznością pilotów myśliwców, w tym szkolenia załóg samolotów i personelu naziemnego jako jednego z kluczowych elementów utrzymania zdolności pilotów do ćwiczenia swoich umiejętności i utrzymania gotowości bojowej. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat rynek będzie potrzebował ponad 400 nowych samolotów szkolenia zaawansowanego, a państwa wydadzą dodatkowe 12 miliardów euro na zakup usług szkolenia zaawansowanego kandydatów na pilotów bojowych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego