Po podpisaniu między PZL-Świdnik i MON w 2022 r. kontraktu na 32 śmigłowce bojowego wsparcia AW149 dla polskiej armii obiecywał pan pierwsze maszyny w końcu obecnego roku. Uda się?
Realizacja przebiega zgodnie z planem. Sądzę, że pierwsze z 32 wielozadaniowych maszyn będą gotowe nawet przed czasem. Zgodnie z wymaganiami śmigłowce AW149 będą uzbrojone i wyposażone, a to znaczy, że będą combat ready, czyli gotowe do użycia w walce. Oczywiste, że ten plan, ze względu na ramy czasowe, w początkowym okresie realizujemy z zakładami Leonardo we Włoszech. Wdrożenie pełnej produkcji w naszym kraju tak skomplikowanego sprzętu jak uzbrojone śmigłowce musi jeszcze trochę potrwać.
Czy spowodowane wojną w Ukrainie turbulencje gospodarcze mocno skomplikowały życie firmom zbrojeniowym?
Odczuwamy skutki wzrostu cen energii elektrycznej. Świdnickie zakłady, jako największa w kraju fabryka śmigłowców, filar Doliny Lotniczej, nie wpisują się w żadne programy ochronne i płacą w tym sezonie za prąd stawki czterokrotnie wyższe niż w zeszłym roku.
Czytaj więcej
- Śledztwo zostało wszczęte w środę, o czyn z artykułu 164 kodeksu karnego, w sprawie sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach – mówi "Rzeczpospolitej" prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, pytana o sprawę "niezidentyfikowanego obiektu wojskowego" znalezionego w lesie położonym w okolicach Zamościa, miejscowości w pobliżu Bydgoszczy.