Reklama
Rozwiń

Premier Morawiecki: Haubice Krab przybędą z czołgowych Gliwic

Bardzo cenione przez obrońców Ukrainy polskie armatohaubice AHS Krab będą produkowane w gliwickich Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy. W gliwickim centrum czołgowym naprawiane będą także Leopardy - zapowiedział w środę w największym polskim ośrodku produkcyjnym broni pancernej premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 26.04.2023 16:04

Premier Morawiecki: Haubice Krab przybędą z czołgowych Gliwic

Foto: Twitter/MON

Szef Polskiego rządu, który spotkał się w Gliwicach z pracownikami firmy zapewniał że rząd chce, aby firma dzięki nowym projektom powróciła do okresu swojej świetności.

- Na Śląsku jest wielki potencjał produkcyjny. Śląsk jest perłą w koronie polskiego przemysłu i tak pozostanie - mówił Morawiecki.

Premier uściślił potem, że do Gliwic przeniesiona zostanie znacząca część produkcji Krabów z macierzystej fabryki artyleryjskiej - Huty Stalowa Wola.

Leopardy naprawiane na Śląsku

Morawiecki potwierdził też, że Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy zajmą się na dużą skalę także naprawami i serwisowaniem czołgów Leopard. Zapowiedzi ulokowania centrum remontów i obsługi Leopardów skierowanych przez europejską koalicje czołową nad Dniepr dla wsparcia Ukrainy pojawiały się już wcześniej, szef rządu, któremu w pancernych Łabędach towarzyszył wicepremier minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ujawnił, że zapadły w tej sprawie ostateczne decyzje. Przedstawiciele PGZ przy okazji podkreślają, że za sprawą realizowanego programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL na potrzeby Wojska Polskiego, spółka uzyskała wiedzę, zaplecze techniczne i doświadczenie niezbędne w zakresie obsługi Leo 2.

Z gospodarską wizytą

Mateusz Morawiecki, który ze Śląskiem i gliwickim regionem jest związany wyborczo ( stąd kandydował ostatnich wyborach parlamentarnych) na spotkaniu z pracownikami czołgowej firmy podkreślił, jak bardzo zarówno w Gliwicach, jak i w całej Polsce ważny jest rozwój przemysłu zbrojeniowego.

- Od tego, jaki będzie potencjał polskiej zbrojeniówki długofalowo, będzie też zależało bezpieczeństwo Polski – stwierdził Morawiecki.

Foto: Twitter/Kancelaria Premiera

Dodał, że często rozmawia z szefem MON, aby zamawiać sprzęt w polskich zakładach zbrojeniowych.

- Otwieramy się na współpracę z Niemcami, Amerykanami, Koreańczykami. Te wszystkie najnowocześniejsze linie technologiczne będą też tutaj służyły rozwojowi polskiego przemysłu. Cieszę się z tego powodu, bo to oznacza większy popyt na pracę, a większy popyt na pracę to podnoszenie wynagrodzeń polskich pracowników, a to jest dla mnie najważniejsze - zapewnił premier.

Wsparcie dla Kijowa

Warto przypomnieć, że należące do PGZ gliwickie Zakłady Mechaniczne po ostatniej wizycie Warszawie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na mocy ustaleń międzyrządowych zostały włączone do polskiego hubu remontującego ukraiński sprzęt pancerny. Teraz ZM szykują wspólnie z koncernem Ukroboronprom centrum technologiczne napraw czołgów T-64  - standardowej broni sił pancernych Kijowa. To rezultat zawartej na początku kwietnia umowy z partnerskimi centralami zbrojeniowymi RP i Ukrainy.

Nowe zdolności śląskiego ośrodka czołgowego będą tworzone w oparciu o potencjał technologiczny gliwickiej spółki. Wybór Bumaru-Łabędy na partnera umowy serwisowej wynika z faktu, że posiada on bogate doświadczenie w zakresie obsługi i modernizacji czołgów rodziny T, w tym T-72 i PT-91 - podkreśla PGZ.

Leopard 2PL

Leopard 2PL

Foto: Fot./PGZ

- Ponad 70-letnie doświadczenie firmy w zakresie zarówno produkcji, jak i prowadzenia przeglądów, remontów, doposażenia oraz modernizacji sprzętu pancernego będzie stanowiło kluczową pomoc w utrzymaniu zdolności obronnych wojsk Ukrainy – potwierdzała po podpisaniu kwietniowej umowy Edyta Szymańska, prezes ZM „Bumar-Łabędy ".

- Dzięki regularnej „opiece" remontowo-serwisowej użytkowane nad Dnieprem wozy będą odzyskiwały w pełni wymaganą gotowość bojową – zapewniała Szymańska.

Tworzenie czołgowego łańcucha

Polska Grupa Zbrojeniowa nie dzieli się zbyt wieloma szczegółami czołgowej współpracy z partnerami z Kijowa. Potwierdza jednak, że ruszyły intensywne przygotowania i uzgodnienia techniczne z sąsiadami. Zakres kooperacji nie będzie się ograniczał wyłącznie do serwisu i remontów uszkodzonego sprzętu. Z czasem prace mają też obejmować coraz większe obszary czołgowego biznesu : m. in. kwestie montażu, produkcji i rozwoju łańcucha dostaw komponentów do czołgów T-64 wraz z innymi elementami procesu technologicznego czołgów. W dłuższej perspektywie planowana jest także kooperacja przy serwisowaniu czołgów T-72 i PT-91, przekazanych przez Polskę stronie ukraińskiej jeszcze w zeszłym roku.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku