Reklama
Rozwiń

Pożar w radomskim Łuczniku

W pół do trzeciej nad ranem 23 lutego w jednym z produkcyjnych pomieszczeń Fabryki Broni Radom wykryto ogień. Zarzewie pożaru szybko stłumiły zakładowe służby ratownicze, w wypadku NA szczęście nikt nie ucierpiał poinformował w czwartek zarząd „Łucznika".

Publikacja: 23.02.2023 13:12

MSBS Grot.

MSBS Grot.

Foto: Fabryka Broni

Aleksandra Odziemkowska rzecznik FBR, firmy, która jest w kraju głównym producentem i dostawcą m.in karabinków automatycznych Grot i pistoletów VIS 100 i innych typów używanej w armii i służbach broni strzeleckiej podała, że ogień pojawił się w pomieszczeniu na oddziale obróbki cieplno-chemicznej. Pani rzecznik uspokajała, że po wszczęciu alarmu sprawnie zadziałały wszystkie systemy przeciwpożarowe, które przekazały sygnał o zdarzeniu ochronie oraz straży pożarnej, która błyskawicznie zjawiła się na miejscu. Zarząd Fabryki Broni „Łucznik" – Radom podjął natychmiastowe działania zmierzające do utrzymania produkcji na niezmienionym poziomie a w dalszej kolejności wyjaśnienia okoliczności oraz oszacowania strat tego zdarzenia. Na tym etapie wszystko wskazuje na awarię i jako przyczynę wykluczono czynnik ludzki – informuje fabryka.

W fabryce broni strzeleckiej w Radomiu wytwarzane są m.in. pistolety maszynowe PM-98, pistolety samopowtarzalne P99, karabinki modułowe MSBS Grot oraz Beryle wywodzące się z rodziny karabinów szturmowych Kałasznikowa. W zeszłym roku ok. 10 tys. automatycznych grotów trafiło do rąk obrońców Ukrainy i cieszą się one powodzeniem. Karabinki MSBS w kraju wykorzystywane są przede wszystkim przez Wojska Obrony Terytorialnej ale także Straż Graniczną, Straż Leśną i pozostałe formacje Wojska Polskiego.

W minionym roku partia polskich karabinków Grot została zamówiona przez do Departamentu Obrony USA, a także rząd jednego z krajów z Afryki Wschodniej. Łącznie do polskich służb mundurowych trafiło dotąd ponad 60 tys. MSBS GROT, a wojsko sukcesywnie zwiększa zamówienia na nowe uzbrojenie strzeleckie z Radomia. Dziś to już kilkadziesiąt tysięcy sztuk m.in. karabinów MSBS w różnej wersji. W ubiegłym roku na rynku amerykańskim pojawiły się specjalne wersje radomskich karabinków Beryl, które cieszyły się tak wielkim wzięciem, że sprzedaż wyrobów Łucznika w USA w krótkim czasie wzrosła o 300 proc.

Radom informuje, że z powodu rosnących potrzeb Sił Zbrojnych RP zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie i nowych zagrożeń na wschodniej flance NATO fabryka rozpoczyna inwestycje, które pozwolą szybko zwiększyć moce produkcyjne firmy.

- Nadal rozwijany jest park maszynowy i dalej modernizujemy pewne obszary fabryki zwiększając skalę automatyzacji i robotyzacji. Chcemy produkować więcej, przy utrzymaniu wysokiej jakości – - mówi Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni „Łucznik".

W planach inwestycyjnych jest także powiększenie powierzchni magazynowych. Nowa fabryka, do której spółka przeprowadziła się w 2014 r., ze starej części radomskich zakładów była planowana na ok. 300 pracowników, a obecnie zatrudnia ponad 500 fachowców.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku