Korea zaprezentuje broń w kieleckim salonie

Południowokoreańską zbrojeniową ofensywę w naszym kraju przypieczętuje tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. To Seul zorganizuje w 2023 r. podczas MSPO Wystawę Narodową – poinformowały już teraz Targi Kielce.

Publikacja: 04.01.2023 15:35

Pierwszych 10 czołgów K2, które jeszcze w tym roku trafią do batalionu czołgów w Morągu.

Pierwszych 10 czołgów K2, które jeszcze w tym roku trafią do batalionu czołgów w Morągu.

Foto: MON

Właściwie można się było tego spodziewać, po tym jak MON zdecydowało się w zeszłym roku otworzyć szeroko bramy swoich wojskowych baz dla olbrzymiej ilości sprzętu zamawianego z Demokratycznej Korei.

Zaszczytny i zobowiązujący tytuł Kraju Wiodącego podczas organizowanego na początku września XXXI MSPO pozwoli przy okazji Koreańczykom zatrzeć nie najlepsze wrażenie z ostatniej kieleckiej obronnej wystawy, na której ku rozczarowaniu targowych gości zabrakło prezentacji sztandarowych produktów eksportowych Seulu: czołgów K2 Black Phanter, haubic K9 Thunder czy wyrzutni rakietowych Chunmoo.

Technologiczna współpraca

W zeszłym roku, podczas jubileuszowego MSPO, nie pominięto jednak tematu bezprecedensowego zakresu zbrojeniowej kooperacji Polski i Korei Południowej i perspektyw przemysłowej współpracy – symbolizowało je przede wszystkim podpisane przez prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastiana Chwałka i szefa Hyundai Rotem Lee Yong-bae porozumienie o współdziałaniu i wymianie technologicznej pomiędzy obiema firmami. Porozumienie dotyczyło m.in. bezzałogowych platform lądowych i rozpoczęcia prac nad rozwojem technologii czołgów nowej generacji.

Niedosyt jednak pozostał. Zapewne w tym roku, przy okazji najbliższej edycji kieleckiej wystawy uda się poznać lepiej fenomen technologicznego awansu południowokoreańskiej zbrojeniówki. Warto wiedzieć, że jeszcze kilka dekad temu Korea Południowa nie produkowała żadnego uzbrojenia, a broń dla własnej armii i floty importowano, głównie ze Stanów Zjednoczonych.

Seul daje przykład

Pierwsze zakłady zbrojeniowe powstały w Korei Południowej przy wsparciu Amerykanów dopiero w latach 70 XX wieku. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat Demokratyczna Korea stworzyła nowoczesną zbrojeniówkę, która dziś imponuje możliwościami i jest w stanie zaspokoić większość potrzeb nie tylko własnych sił zbrojnych, poczynając od broni lekkiej, na pociskach rakietowych kończąc. Koreańczycy konstruują i produkują sprzęt pancerny i artyleryjski, w tym czołgi, bojowe wozy piechoty i samobieżne haubice, a nawet okręty podwodne, wyrzutnie rakietowe i amunicję precyzyjną. Polska w minionym roku zdecydowała że Koreańczycy wzmocnią także polskie Siły Powietrzne: pierwsze z 48 lekkich bojowych samolotów wsparcia pola walki FA 50 przylecą na nasze lotniska już pod koniec tego roku.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który jest organizowany w Kielcach od ponad 30 lat, to trzecia wystawa militarna Europy, po targach w Paryżu i Londynie. Wystawy Narodowe są ważnym elementem MSPO od 2004 roku. Dotychczas w ten szczególny sposób zaprezentowały się Europejska Agencja Obrony (EDA) oraz kraje: Niemcy, Francja, Izrael, Szwecja, Grupy Wyszehradziej V4, Włochy, Francja, Norwegia, Korea Południowa (po raz pierwszy w 2017 r.) oraz dwukrotnie Wielka Brytania, USA, Polska i Turcja.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście