Przewlekły konflikt za naszą wschodnią granicą zmieniający się na naszych oczach w długotrwałą wojnę na wyniszczenie oddziałuje stymulująco na obronne branże co coraz wyraźniej widać na rynkach finansowych.

- Walka z moskiewskim agresorem o wolną Ukrainę dla światowych producentów uzbrojenia oznacza nowe zamówienia i oczywiście większe zyski. Wzrostowy trendy już zaznaczyły się w ostatnich, tegorocznych notowaniach znanych koncernów zbrojeniowych - ocenia Grzegorz Dróżdż z Conotoxia Ltd.

Producenci czołgów i samolotów liczą zyski

Analityk portalu Cinkciarz.pl. podaje, że akcje spółki Rheinmetall AG, produkującej m.in. czołgi Leopard 2, wzrosły w ostatnim okresie aż o 120 proc.

Notowania technologicznej, obronnej korporacji BAE Systems, brytyjskiej spółki przemysłowej, specjalizującej się w produkcji sprzętu wojskowego, w tym zmodyfikowanych czołgów Challenger 2 (zaprojektowanych w Vickers Defence Systems) wzrosły o 73 proc. Dzięki podpisaniu kontraktów o wartości 127,7 mld dol. akcje General Dynamics amerykańskiego producenta czołgów Abrams rosną od początku wojny o 3,8 proc.

Z kolei akcje francuskiego koncernu przemysłowego Safran, produkującego m.in. samoloty bojowe Rafale podrożały w tym samym okresie o ponad 20 proc. Wyraźnie rosną też notowania producentów supermyśliwców 5 generacji F-35 ( Lockheed Martin) i europejskich wielozadaniowych maszyn Eurofighter Typhoon.

Akceptowalne ryzyko

- Przeciągający się konflikt zbrojny, spowodowany atakiem Moskwy na Ukrainę, może się przekładać na kolejne zamówienia sprzętu wojskowego oraz potencjalne zyski firm, które go produkują. Inwestycja w akcje takich spółek może jednak okazać się ryzykowna. Trudno bowiem przewidzieć, jak długo jeszcze potrwają walki, a ich zakończenie może znaleźć szybko odzwierciedlenie w wycenie w wartości akcji spółek zbrojeniowych – komentuje analityk Cinkciarz.pl.