Wojna winduje wartość producentów broni

Szybują notowania globalnych koncernów zbrojeniowych, których produkty weszły w skład rządowych pakietów międzynarodowego wsparcia dla walczącej Ukrainy.

Publikacja: 01.02.2023 15:05

Wojna winduje wartość producentów broni

Foto: CSWOT/mat.pras.

Przewlekły konflikt za naszą wschodnią granicą zmieniający się na naszych oczach w długotrwałą wojnę na wyniszczenie oddziałuje stymulująco na obronne branże co coraz wyraźniej widać na rynkach finansowych.

- Walka z moskiewskim agresorem o wolną Ukrainę dla światowych producentów uzbrojenia oznacza nowe zamówienia i oczywiście większe zyski. Wzrostowy trendy już zaznaczyły się w ostatnich, tegorocznych notowaniach znanych koncernów zbrojeniowych - ocenia Grzegorz Dróżdż z Conotoxia Ltd.

Producenci czołgów i samolotów liczą zyski

Analityk portalu Cinkciarz.pl. podaje, że akcje spółki Rheinmetall AG, produkującej m.in. czołgi Leopard 2, wzrosły w ostatnim okresie aż o 120 proc.

Notowania technologicznej, obronnej korporacji BAE Systems, brytyjskiej spółki przemysłowej, specjalizującej się w produkcji sprzętu wojskowego, w tym zmodyfikowanych czołgów Challenger 2 (zaprojektowanych w Vickers Defence Systems) wzrosły o 73 proc. Dzięki podpisaniu kontraktów o wartości 127,7 mld dol. akcje General Dynamics amerykańskiego producenta czołgów Abrams rosną od początku wojny o 3,8 proc.

Z kolei akcje francuskiego koncernu przemysłowego Safran, produkującego m.in. samoloty bojowe Rafale podrożały w tym samym okresie o ponad 20 proc. Wyraźnie rosną też notowania producentów supermyśliwców 5 generacji F-35 ( Lockheed Martin) i europejskich wielozadaniowych maszyn Eurofighter Typhoon.

Akceptowalne ryzyko

- Przeciągający się konflikt zbrojny, spowodowany atakiem Moskwy na Ukrainę, może się przekładać na kolejne zamówienia sprzętu wojskowego oraz potencjalne zyski firm, które go produkują. Inwestycja w akcje takich spółek może jednak okazać się ryzykowna. Trudno bowiem przewidzieć, jak długo jeszcze potrwają walki, a ich zakończenie może znaleźć szybko odzwierciedlenie w wycenie w wartości akcji spółek zbrojeniowych – komentuje analityk Cinkciarz.pl.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego