Aktualizacja: 03.12.2024 00:12 Publikacja: 17.01.2023 15:50
Foto: telegram/Кирило Тимошенко
W minioną sobotę kilkadziesiąt osób zginęło w gruzach mieszkalnego bloku w Dnieprze. Skutki trafienia rosyjskiego pocisku Ch-22 budzą przerażenie – z centralnej części budynku pozostały ruiny, nadal trwa poszukiwanie ofiar. Z jaką bronią mamy do czynienia?
Rosjanie użyli rakietowego pocisku zaprojektowanego i wdrażanego do służby w latach 60., przeznaczonego w pierwszych wersjach przede wszystkim do zwalczania okrętów, określanego zresztą jako „zabójca lotniskowców”. To dziś już stara i nieprecyzyjna, ale wciąż potężna broń. Naddźwiękowa rakieta ma długość kilkunastu metrów, zasięg od 250 do 550 km, a jej konwencjonalna głowica bojowa mieści ok. tony materiałów wybuchowych. Ch-22 była konstruowana, aby przenosić także głowice atomowe o mocy 350 kiloton i więcej.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy, w czasie ataku dronów na Ukrainę, w Tarnopolu w budynek mieszkalny uderzył dron, w wyniku czego budynek stanął w płomieniach.
Prezydent elekt Donald Trump powiedział, że na Bliski Wschód „przeżyje piekło”, jeśli zakładnicy przetrzymywani przez Hamas w Strefie Gazy nie zostaną uwolnieni przed jego inauguracją zaplanowaną na 20 stycznia 2025 roku.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybył do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i potwierdzić poparcie swojego kraju dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji – podały niemieckie media. Wizyta nie była publicznie zapowiadana.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Czy jako państwo i jako społeczeństwo jesteśmy na to w ogóle gotowi? Czy nasi politycy, tak aktywni w wewnętrznych szarpaninach i przepychankach, rozumieją powagę odpowiedzialności, której po zakończeniu wojny w Ukrainie będą musieli sprostać? Nie mam pewności.
Były minister obrony Izraela Mosze Ja'alon oskarżył rząd Benjamina Netanjahu o popełnienie zbrodni wojennych i czystek etnicznych w Strefie Gazy. - Jestem zmuszony ostrzec przed tym, co się tam dzieje - powiedział Ja'alon.
O „niebezpieczeństwie rozprzestrzenienia się wojny na całą Europę lub cały świat” mówił podczas sobotniej inauguracji kampanii wyborczej SPD kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Islamiści nagle pobili wojska rządowe i zajęli drugie co do wielkości miasto kraju. Prezydent Baszar Asad umknął do Moskwy, skąd próbuje opanować sytuację. Ale Władimir Putin nie ma czym mu pomóc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas