Zgodnie z upublicznioną informacją, do pierwszych dwóch zestrzeleń doszło 25 marca 2021 r. W ich przechwyceniu i zniszczeniu Izrael współpracował z innymi państwami regionu. Szczegóły nie są znane, jednak jak podkreśla dowództwo Sił Obronnych Izraela, Iran kilkakrotnie próbował dokonać ataku lotniczego na Izrael z wykorzystaniem bezzałogowych aparatów latających startujących z terytorium Syrii czy Iraku. Aparaty zidentyfikowano jako Shahed-197.

Powyższa informacja to kolejny przykład, kiedy władze izraelskie potwierdzają wykorzystanie operacyjne samolotów F-35I Adir. Chrzest bojowy, według przekazów oficjalnych, miał miejsce w lutym 2018 r., kiedy wykorzystano je jako część ugrupowania, którego celem były instalacje wojskowe na terytorium Syrii. W kolejnych latach media bliskowschodnie wielokrotnie informowały (bazując na nieoficjalnych informacjach) o lotach F-35I Adir nad państwami arabskimi – za każdym razem brakowało jednak namacalnych dowodów w postaci choćby zdjęć. Pierwszy raz takowe udało się wykonać na początku 2021 r., kiedy media libańskie, powiązane z Hezbollahem, upubliczniły fotografie F-35I wykonujących loty w przestrzeni powietrznej Libanu.

Rząd Izraela zamówił dotychczas 50 F-35I Adir. Rozważa się zwiększenie zamówienia o 25 kolejnych egzemplarzy. Ma to pozwolić na przezbrojenie trzech dywizjonów.

W marcu bieżącego roku, rok po wydarzeniach, Siły Obronne Izraela upubliczniły informacje, że samolo

W marcu bieżącego roku, rok po wydarzeniach, Siły Obronne Izraela upubliczniły informacje, że samoloty F-35I Adir zestrzeliły dwa bezzałogowe aparaty latające produkcji irańskiej typu Shahed-197.

Siły Obronne Izraela