Aktualizacja: 16.02.2025 14:40 Publikacja: 28.02.2022 14:20
Ze względu na rosyjską agresję na Ukrainie Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej nie widzi możliwości utrzymywania w linii samolotów myśliwskich MiG-29, których eksploatacja dotąd była realizowana przy współpracy firm z Rosji.
Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej
Zgodnie z decyzją rządu w Bratysławie, Ukrainie zostanie przekazana pomoc o wartości 11 mln euro, w tym: 10 mln litrów oleju napędowego, 2,4 mln litrów paliwa lotniczego i 12 000 nabojów 120 mm (zapewne chodzi o amunicję moździerzową). Przedmiot dostawy był wcześniej przedmiotem ustaleń ze stroną ukraińską.
Rosyjski atak na Ukrainę spowoduje zapewne także wcześniejsze wycofanie ze służby w słowackim lotnictwie siedmiu samolotów myśliwskich MiG-29 (sześć AS i jeden UBS), których wsparcie eksploatacji odbywało się dotąd przy udziale ich rosyjskiego producenta – firmy RSK MiG. Przygotowywane jest rozwiązanie przejściowe, mające zapewnić ochronę przestrzeni powietrznej Słowacji do momentu odbioru i osiągnięcia wstępnej gotowości przez 14, zamówionych w grudniu 2018 r., wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Block 70 (12 jednomiejscowych i dwa dwumiejscowe). Według zapisów umowy LoA ich dostawa ma zostać zrealizowana do stycznia 2024 r. Na pierwszą połowę tego samego roku jeszcze niedawno było planowane wycofanie ze służby MiG-ów-29. Według słów ministra Nada „Rozmowy są w finalnej fazie i mogę już powiedzieć, że ochronę naszej przestrzeni powietrznej zapewni geograficznie bliski sojusznik".
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Swoimi ostatnimi działaniami prezydent USA Donald Trump „chce zmusić Europę do podjęcia takich działań, które bardzo nasz kontynent wzmocnią” – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawia po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Europejscy liderzy spotkają się w przyszłym tygodniu na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie. Spotkanie to jest odpowiedzią na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Departament Stanu USA oraz MSZ Rosji wydały komunikaty w sprawie rozmowy Marco Rubio z Siergiejem Ławrowem, która dotyczyła znalezienia rozwiązania w sprawie wojny w Ukrainie.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas