Reklama
Rozwiń

Rosjanie ćwiczą „defensywny desant” w Arktyce

Rosyjska obecność wojskowa w Arktyce jest sukcesywnie rozbudowywana od kilku lat. Często organizowane są ćwiczenia coraz większych zespołów Floty Północnej i jednostek lądowych. Co Kreml chce w ten sposób pokazać?

Publikacja: 01.10.2021 14:23

Rosjanie ćwiczą „defensywny desant” w Arktyce

Foto: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Status Arktyki nie jest do końca uregulowany, choć stosowne próby trwają niemal od 100 lat. Najważniejszą umowę podpisano w 2008 r., a państwa tzw. arktycznej piątki (Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, Norwegia i Dania) ustaliły wyłączne strefy ekonomiczne o szerokości 200 mil morskich. Problemem jest chęć rozszerzenia stref i bierność Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego ONZ. Dla Rosjan niezwykle istotna jest także Północna Droga Morska, która jest najkrótszą trasą łączącą europejską część Rosji z Dalekim Wschodem.

Sprawa szlaku wywołuje wiele kontrowersji, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie nie uznają bowiem rosyjskiego zwierzchnictwa w tej kwestii.

Nadbrzeżny system rakietowy Bastion.

Nadbrzeżny system rakietowy Bastion.

Foto: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

- Rosyjskie przepisy regulujące tranzyty Północną Drogą Morską przekraczają uprawnienia Rosji na mocy prawa międzynarodowego – podkreśla rzecznik Pentagonu, Thomas Campbell.

Sytuacja przypomina więc tę, w której znalazła się Polska w 1919 r.: ...tu są drzwi, które się otwierają i zamykają, i zależy, kto i jak szeroko siłą je otworzy. Im bardziej Rosjanie zaznaczą swoją obecność na Dalekiej Północy, tym będą mieć lepsze argumenty na forum ONZ. Stąd bardzo częsta obecność wojsk i przedstawicieli władz w tym regionie.

Defensywny desant

Grupa okrętów wraz z pododdziałami piechoty morskiej Floty Północnej przeprowadziła 27 września ćwiczenia na wyspie Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich. Jak informują służby prasowe floty, ćwiczenia miały charakter defensywny. Ćwiczono desant na arktyczne wybrzeże wyspy.

W ćwiczeniach, odbywających się pod dowództwem wadm. Olega Gołubiewa, zastępcy dowódcy Floty Północnej, brały udział fregata (do niedawna klasyfikowana jako duży okręt ZOP) typu Udałoj proj. 1155, zbudowany w gdańskiej Stoczni Północnej w 1985 r. duży okręt desantowy Gieorgij Pobiedonosiec proj. 775/II i pododdziały zmechanizowane piechoty morskiej, wsparte śmigłowcami bojowymi oraz ZOP.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Foto: Samobieżny zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1.

Najciekawszym epizodem ćwiczeń były strzelania samobieżnego zestawu przeciwlotniczego Pancyr-S1 do celów lądowych na odległość do trzech kilometrów. Z kolei nadbrzeżny system rakietowy Bastion miał skutecznie wyeliminować za pomocą pocisków kierowanych 3M55 Oniks symulowanego przeciwnika, który planował przerwanie Północnej Drogi Morskiej.

Wcześniej, od 10 sierpnia, ćwiczono przerzucanie sił nawodnych Floty Północnej z głównej bazy w Siewieromorsku. Był to dziesiąty rejs tego typu w ostatnich latach.

Sama wyspa Kotielnyj od 2012 r. ponownie stała się bazą rosyjskich wojsk. W czasach ZSRS znajdował się tam posterunek obserwacyjny i stacja radarowa. Rosjanie wycofali się stamtąd w 1996 r. Powrócili po 16 latach i dawny posterunek rozbudowali do rozmiarów sporej bazy.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku