Zakończyły się testy nowej brytyjskiej torpedy

Royal Navy poinformowała, że HMS Audacious, wielozadaniowy okręt podwodny z napędem jądrowym typu Astute, wykonał testowe odpalenie nowej torpedy Spearfish Mod 1.

Publikacja: 19.05.2021 11:34

Zakończyły się testy nowej brytyjskiej torpedy

Foto: Okręt podwodny HMS Audacious wystrzelił torpedę Spearfish Mod 1, kończąc tym samym najważniejsze testy nowego uzbrojenia podwodnego Royal Navy. Fot./BAE Systems.

Próba odbyła się w AUTEC (Atlantic Undersea Test and Evaluation Centre, pol. Atlantycki Ośrodek Testów Podwodnych i Ewaluacji) w rejonie wyspy Andros w archipelagu Bahamów na Morzu Karaibskim. Test objął wystrzelenie najnowszej odmiany torpedy ciężkiej BAE Systems Spearfish Mod 1 z maksymalnej głębokości operacyjnej (nie podane jej wartości) i potwierdził zdolność pocisku do samonaprowadzania w środowisku zakłóceń celowych (po użyciu celów pozornych).

Próba na Bahamach była ostatnią z cyklu testów zmodernizowanej torpedy od czasu podjęcia decyzji o jej „odświeżeniu” w 2010 r. Umowę w tej sprawie pomiędzy Ministerstwem Obrony w Londynie a BAE Systems zawarto 15 grudnia 2014 r. Jej wartość wyniosła 270 mln funtów.

Czytaj także: Pierwsza grupa lot­ni­skow­cowa Royal Navy wyszła w morze

Majowy test przeprowadzono po osiągnięciu wstępnej zdolności operacyjnej IOC (Initial Operating Capability). To oznacza, że można teraz rozpocząć prace nad modernizacją torped Spearfish będących w eksploatacji w ulepszona wersję Mod 1. Nowa broń wejdzie do służby operacyjnej na wszystkich okrętach podwodnych Royal Navy do 2025 r.

Spearfish to ciężka torpeda kalibru 533,4 mm produkowana przez BAE Systems Underwater i używana na okrętach podwodnych brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Może być naprowadzona przewodowo lub za pomocą własnego sonaru aktywno-pasywnego. Służy do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych.

Czytaj także: US Navy testuje najnowszą generację pocisków Tomahawk

Odmiana Spearfish Mod 1 różni się modyfikacjami w obszarze głowicy naprowadzania, głowicy bojowej i systemów taktycznych. Otrzymała również szerokopasmowe łącze światłowodowe zapewniające komunikację pomiędzy torpedą a okrętem odpalającym. Zastosowanie modułowych podzespołów poprawia serwisowanie i zmniejsza koszty operacyjne w całym okresie jej użytkowania. Pocisk ma masę ok. 1850 kg, długość 7 m i rozwija prędkość do 80 węzłów, napędzany silnikiem cieplnym zasilanym paliwem Otto II. Ładunek bojowy stanowi głowica o masie 300 kg, elaborowana plastycznym materiałem wybuchowym typu PBX. Zapalnik działa uderzeniowo lub zbliżeniowo.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego