Spółka Lockheed Martin poinformowała o udanej próbie pocisku dalekiego zasięgu przeznaczonego do polowego systemu rakietowego MLRS. W czasie testu uzyskano odległość 80 km.
Próbę pocisku MLRS ER przeprowadzono na poligonie White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk. Rakietę odpalono z wyrzutni systemu M142 HIMARS, także produkowanej przez korporację Lockheed Martin.
Czytaj także: HIMARSy dla Polski zamówione
Program jest finansowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Ma pozwolić na zwiększenie możliwości operacyjnych artylerii rakietowej US Army oraz innych użytkowników systemu MLRS/HIMARS. Próba potwierdziła wszystkie zakładane cele, które obejmowały m.in. sprawdzenie poprawności procesu odpalenia, a także programowania danych o celu.

W ramach prac związanych z nowymi typami amunicji do systemu MLRS Lockheed Martin rozwija kilka typów pocisków kalibru 227 mm. Mają pozwolić na zwalczanie celów odległych nawet o 150 km od stanowiska ogniowego (obecnie używane pociski M30/M31 GMLR mają zasięg do 70 km). Wśród pierwszych odbiorców zagranicznych nowych rakiet będzie Finlandia, która otrzymała stosowaną zgodę Departamentu Stanu w lutym tego roku.
Czytaj także: Amerykańskie strzelania z systemu rakietowego HIMARS
Korporacja Lockheed Martin, na mocy ostatnich umów z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych, dostarczyła ponad 50 000 pocisków bojowych. Kolejnych 9000 zostało zamówionych, podobnie jak 1800 rakiet szkolno-treningowych. Ich produkcja odbywa się w zakładach w Camden w stanie Arkansas.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.