Węgrzy zamówili system NASAMS

Odpalenie pocisku AMRAAM ER z wyrzutni systemu NASAMS 2. Fot./Kongsberg.

Długie negocjacje dobiegły końca. Węgrzy podpisali kontrakt na dostawy systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS.

Dostawcami systemu jest norweski Kongsberg oraz amerykański Raytheon. Pierwsza z wymienionych odpowiada za produkcję wyrzutni oraz stanowisk kierowania armią. Druga dostarcza stacje radiolokacyjne AN/MPQ-64 Sentinel oraz pociski rakietowe AIM-120 AMRAAM, które stanowią główny oręż systemu NASAMS.

Czytaj także: Pierwsze Leopardy 2A4 dotarły na Węgry

Wartość podpisanego kontraktu wynosi 410 mln euro. Zgodnie z deklaracjami, dostawy potrwają do 2023 r., a ich zakończenie sprawi, że Węgrzy staną się szóstym w NATO oraz dwunastym na świecie użytkownikiem systemu.

Zestawy NASAMS pozwolą na zastąpienie systemów 2K12 Kub. To oznacza całkowite wyparcie systemów wyparcie systemów przeciwlotniczych produkcji radzieckiej z sił zbrojnych Węgier.

Czytaj także: Przeciwlotnicze AMRAAMy ER dla Węgrów

Opracowany w kooperacji przez koncerny Raytheon oraz Kongsberg system NASAMS staje się coraz popularniejszym zestawem obrony przeciwlotniczej na świecie. Tylko w Europie trafił do wyposażenia sił zbrojnych Finlandii, Norwegii, Litwy, Holandii, Hiszpanii. NASAMS jest także oferowany w Polsce jako odpowiedź na potrzeby Wojska Polskiego w ramach programu Narew.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańsko-amerykański pojedynek w Niemczech

Sikorsky Aircraft złożył ofertę w programie Schwerer Transporthubschrauber (STH), związanym z zakupem dla Bundeswehry ...

Lockheed Martin pierwszy zakontraktuje offset za patrioty

Lockheed pomoże urządzić w Polsce laboratorium do badań pocisków rakietowych. Spółka umożliwi także przygotowanie ...

Autosany SanCity już w Wojsku Polskim

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że 1. Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza odebrała dwa niskopodłogowe ...