Nowa armatohaubica US Army jednak bez automatu ładowania

Prototyp 155 mm armatohaubicy samobieżnej XM1299 podczas testów na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie. Fot./US Army.

Den. bryg. John Rafferty, szef Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Ognia Precyzyjnego Dalekiego Zasięgu (Long-Range Precision Fires Cross-Functional Team), ujawnił plany amerykańskich wojsk lądowych odnośnie przyszłego następcy obecnie używanych 155 mm dział samobieżnych rodziny M109.

XM1299, który powstaje na drodze ewolucji M109A6 i A7, ma niewiele już wspólnego z oryginalnymi M109). Największym zaskoczeniem jest rezygnacja z automatu ładowania pocisków i ładunków miotających. Dotąd był uważany za jedną z najbardziej istotnych zmian w stosunku do M109A7, poza działem XM907 o długości lufy 58 kalibrów czy nowym systemem kierowania ogniem.

Czytaj także: US Army testuje działo strategiczne dalekiego zasięgu

Problemem okazała się mobilność i wytrzymałość konstrukcji. Armatohaubica samobieżna wyposażona w automat ładowania podczas testów na terenie ośrodka Yuma Proving Ground wykazywała problemy z wyważeniem. Ponadto w przyszłości mogłyby się pojawić wskutek tego problemy z trwałością konstrukcji. Jako alternatywę wskazano współpracę z sześcioma firmami: Actuate, Apptronik, Carnegie Robotics, Hivemapper, Neya Systems i Pratt Miller. To one rozpoczęły prace nad alternatywą dla w pełni zautomatyzowanego układu dosyłania amunicji. Zgodnie ze słowami generała Rafferty’ego, US Army oczekuje nie automatu ładowania jako takiego, lecz wzrostu szybkostrzelności w ogóle. Droga ku temu celowi jest zaś sprawą drugorzędną. Na razie brak informacji, co mogłoby być zamiennikiem dla automatu ładowania. Trudno oczekiwać, by zwiększono już wyśrubowane normy związane z pracą ładowniczego.

US Army z przyczyn technicznych zrezygnuje z automatu ładowania w 155 mm armatohaubicy samobieżnej XM1299 (rysunek z lewej strony XM1299). Dotąd uważano go za jedną z ważniejszych zmian w stosunku do poprzedników. Rys./US Army.

 

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

RSN Fearless

Wodowanie RSN Fearless

26 stycznia w stoczni ST Engineering w Singapurze odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowej korwety ...

Rosja znów proponuje Chinom samoloty

Moskwa chce, by Pekin kupił kolejną partię myśliwców Su-35. Poinformował o tym przedstawiciel rosyjskiej ...

Defilada w zamian za rakiety

Indyjski minister obrony Rajnath Singh przywiózł do Moskwy oddział reprezentacyjny swojej armii, by łatwiej ...