Szwajcaria otrzymała zgodę na zakup amerykańskiego uzbrojenia

Wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F/A-18E i F/A-18 Super Hornet. Fot./ USAF/2nd Lt Sarah Johnson.

Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Szwajcarii samolotów bojowych oraz systemu Patriot.

Decyzja jest pokłosiem referendum, jakie odbyło się w minioną niedzielę w Szwajcarii. W ogólnokrajowym głosowaniu Helveci zgodzili się na zakup nowych samolotów bojowych, które zastąpią eksploatowane maszyny Northrop F-5E/F Tiger II i Boeing F/A-18C/D Hornet.

Czytaj także: Szwajcarzy zagłosowali „za” zakupem samolotów bojowych

W grze o kontrakt stanęło dwóch dostawców zza oceanu oraz trzech z Europy. Stany Zjednoczone oferują Szwajcarii samoloty Lockheed Martin F-35A Lightning II oraz Boeing F/A-18 Super Hornet. Wyprzedzając ewentualną decyzję Amerykanie już teraz zgodzili się na eksport wspomnianego uzbrojenia. W przypadku samolotów F-35A mówimy tutaj o potencjalnej sprzedaży 40 maszyn wraz z częściami zamiennymi i uzbrojeniem za kwotę około 6,58 mld dol. 40 myśliwców F/A-18E/F Super Hornet z podobnym pakietem wyceniono na 7,45 mld dol.

Równolegle Departament Stanu USA wydał również zgodę na sprzedaż do Szwajcarii rakietowych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Pięć baterii wyceniono na kwotę 2,2 mld dol.

F-35A 33. Skrzydła Myśliwskiego z bazy Eglin na Florydzie. Fot./USAF.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Uczeni US Army opracowali samonaprawiający się polimer

Laboratorium Badawcze Dowództwa Rozwoju Możliwości Bojowych Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych we współpracy z Uniwersytetem ...

PKP Intercity zamawia wagony dla wojska

PKP Intercity poinformowała o podpisaniu kontraktu z H.Cegielski-Fabryka Pojazdów Szynowych dotyczącego dostawy partii wagonów ...

Francuzi zamawiają amerykańskie śmigłowce

Pułkownik Bruno Paupy, zastępca szefa oddziału planowania Sił Powietrznych Francji, poinformował, że Francja jest ...