Belgia rezygnuje ze śmigłowców NH90TTH

Belgia podjęła decyzję o zakończeniu w ciągu kilku najbliższych lat eksploatacji śmigłowców wielozadaniowych NHI NH90TTH. Fot./NHI.

Ministerstwo Obrony Królestwa Belgii podjęło decyzję o wycofaniu z eksploatacji czterech wielozadaniowych śmigłowców transportowych NHIndustries NH90TTH. Śmigłowce zastąpią inne konstrukcje.

Powodem decyzji są niezadowalające wskaźniki gotowości operacyjnej maszyn, które dostarczono w latach 2013-14. Problemem jest brak odpowiedniego wsparcia eksploatacji przez producenta, a także wysokie koszty logistyczne. Wspomniane maszyny pozostaną w linii przynajmniej do 2023 r. Co ważne, nie oznacza to jednoczesnego wycofania z eksploatacji czterech morskich śmigłowców pokładowych NH90NFH.

Czytaj także: Australijskie NH90 uziemione. Kwestie techniczne

Dostępne informacje wskazują, że Belgia rozważa zakup nowych wiropłatów, które jednocześnie zastąpiłyby NH90TTH i śmigłowe Agusta A109BA (w linii od 1992 r.). Wśród ich potencjalnych następców wymienia się europejskie konstrukcje – Airbus H145M i Leonardo AW169M. Przetarg może dotyczyć zakupu do 20 nowych wiropłatów wielozadaniowych.

Co ciekawe, decyzja Belgii może przekreślić możliwość sprzedaży NH90TTH do Luksemburga. Władze kraju, według przekazów medialnych, rozważają zakup dwóch egzemplarzy w celu zacieśnienia współpracy wojskowej z Belgią.

Czytaj także: Hiszpania zainteresowana zakupem nowych Seahawków

Dodatkowo Belgia podjęła także decyzję o wycofaniu z eksploatacji bezzałogowych systemów powietrznych B-Hunter (IAI RQ-5). W tym przypadku powodem jest brak perspektyw rozwojowych konstrukcji. Belgia planuje także skoncentrować środki i kadry na przyspieszeniu procesu szkolenia i przygotowaniu infrastruktury dla zamówionych w Stanach Zjednoczonych maszyn General Atomics MQ-9B SkyGuardian.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Moździerze do naprawy

Hucie Stalowa Wola wykona usługę naprawy głównej 98 mm moździerzy M-98 eksploatowanych w Wojsku ...

Nowa optyka dla Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje z firmą PCO w sprawie zakupu partii urządzeń optoelektronicznych. Wartość ...

Pierwszy CMV-22B w jednostce operacyjnej

Do bazy lotnictwa morskiego North Island w Kalifornii przyleciał samolot transportowy pionowego startu i ...