Okręt podwodny USS Delaware w służbie

Wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie nuklearnym USS Delaware (SSN 791) typu Virginia Block III podczas prób morskich. Fot./Huntington Ingalls Industries.

W bazie Norfolk w stanie Wirginia odbyła się skromna uroczystość wcielenia do służby w US Navy wielozadaniowego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym USS Delaware (SSN 791).

Okręt jest osiemnastą jednostką typu Virginia i jednocześnie ostatnią z ośmiu budowanych w wersji Block III.

Czytaj także: Kolejne okręty ratownicze dla US Navy

Powodem ograniczenia rangi wydarzenia była szerząca się epidemia koronawirusa. US Navy planuje, po uspokojeniu się sytuacji, zorganizowanie, specjalnej uroczystości dla załogi i patronów okrętu.

Okręt podwodny typu Virginia jest siódmą jednostką pływającą US Navy, która otrzymała nazwę na część stanu Delaware. Poprzednią był pancernik, który służył w latach 1910-1924.

USS Delaware zamówiono w grudniu 2008 r. Jednostka powstała w stoczni Huntington Ingalls Industries w Newport News w stanie Wirginia. Stępkę położono 30 kwietnia 2016 r., a wodowanie odbyło się 17 grudnia 2018 r.

Czytaj także: Dwunasty okręt typu Freedom dla US Navy

Pierwszym portem macierzystym okrętu będzie Norfolk na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W wersji Block III zmieniono około 40 proc. elementów konstrukcji dziobowej części okrętów. Zainstalowano w niej dwa moduły z wyrzutniami sześciu pocisków Tomahawk w każdym (w miejsce pojedynczych wyrzutni) i nową antenę stacji hydrolokacyjnej.

USS Delaware nie jest jedynym okrętem w US Navy, którego uroczystość wcielenia do służby pokrzyżowała tegoroczną epidemię. Na 18 kwietnia zaplanowano podobne wydarzenie związane z bliźniaczym okrętem USS Vermont (SSN 792), pierwszym należącym do wersji Block IV. Zaplanowane w mieście Montpelier w stanie Vermont uroczystości zostały odwołane pod koniec marca.

Czytaj także: USS Tripoli dostarczony US Navy

Mogą Ci się również spodobać

Analiza Radaru: Czy Rosja łamie traktaty? Jak jest naprawdę

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, jako gest dobrej woli i otwartości, zorganizowało specjalny pokaz wybranych ...

Domagalski-Łabędzki: Polskie spółki chcą jak najwięcej z Wisły

Musimy być nadzwyczajnie zmobilizowani do tego żeby zakończyć negocjacje w taki sposób, aby odpowiadały ...

Wisty do naprawy

2. Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy podpisała umowy naprawy 9 mm pistoletów wojskowych Wist-94 ...