Jeden z pierwszych zmodernizowanych do standardu F-5TH tajlandzkich Tigerów II. Fot./Krzysztof Dymel.

Siły Powietrzne Królestwa Tajlandii zaprezentowały samoloty bojowe Northrop F-5TH Tiger II, które zostały poddane modernizacji przez izraelską firmę Elbit Systems.

Para przybyłych do Singapuru samolotów, to pierwsze egzemplarze F-5, które przeszły remont połączony z modernizacją. Samoloty dostarczono w listopadzie 2019 r. Służą w 211. eskadrze stacjonującej w bazie Ubon w północno-wschodniej części kraju.

Łącznie Elbit zmodernizuje 14, pochodzących z lat 70., maszyn. Poza prototypową parą pozostałe przechodzą prace w zakładach remontowych na terenie Tajlandii z udziałem specjalistów izraelskich. Modernizacja ma pozwolić na  eksploatację samolotów jeszcze w latach 30. obecnego wieku.

Czytaj także: Singapur może kupić F-35B

Umowa na modernizację eskadry F-5E/F do standardu F-5TH/ST, zawarta we wrześniu 2017 r. kosztowała władze w Bangkoku 96 mln dol. Samoloty otrzymały m.in. wyposażenie kabiny pilotów w standardzie „szklany kokpit” dostarczone przez Elbit Systems, stację radiolokacyjną Leonardo Grifo-F, a także system transmisji danych Link-T, pozwalający na komunikację z samolotami JAS-39C/D Gripen i wczesnego ostrzegania oraz dowodzenia Erieye.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pratt & Whitney Rzeszów wyremontuje silniki

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej z Kutna podpisał dwie umowy umów z ...

Tajwan kupuje najnowsze F-16

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż do Tajwanu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin ...

Analiza Radaru: Marynarka Wojenna powoli rdzewieje

Gdy Rosja chce wybudować dla floty bałtyckiej nowe okręty podwodne, my rozglądamy się za ...