Drugie podejście do zakupu nowego statku dla morskich ratowników

Wielozadaniowy statek ratowniczy Kapitan Poinc, obecna jednostka flagowa Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Fot./Łukasz Pacholski.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa poinformowała o uruchomieniu postępowania przetargowego mającego wyłonić dostawcę wielozadaniowego statku ratowniczego dla tej służby.

Jest to już drugie podejście projektu. Poprzednie postępowanie unieważniono 28 listopada 2019 r. z braku podmiotów zainteresowanych udziałem w nim.

Czytaj także: Rywalizacja o kontrakt na patrolowiec Straży Granicznej

Zamawiający planuje przeznaczyć na zakup jednostki kwotę 273 mln złotych netto. Środki te częściowo będą pochodzić z programów operacyjnych Unii Europejskiej. Stocznie zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na składanie wniosków o udział w nim do 14 lutego tego roku.

Nowa jednostka ma pełnić zadania: poszukiwania i ratowania życia na morzu, działań interwencyjnych w celu ratowania życia i środowiska naturalnego, zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego oraz bycia uniwersalną platformą dla działań prowadzonych przez inne podmioty (prowadzeniu prac podwodnych, wydobycia produktów ropopochodnych z wraków, itp.).

Czytaj także: Straż Graniczna dostanie nowe samoloty

Nowa jednostka miałaby uzupełnić, a z czasem zastąpić wielozadaniowy statek ratowniczy Kapitan Poinc, który wszedł do służby w 1996 r.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańskie śmigłowce za drogie dla Filipin?

Sekretarz obrony Filipin Delfin Lorenzana ogłosił, że obie oferty na śmigłowce bojowe przedstawione przez ...

Reapery dla Hiszpanii

Hiszpania dostanie bezzałogowe bojowe aparaty latające MQ-9 Reaper. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz General ...

Francusko-saudyjski sojusz stoczniowy

Naval Group i kontrolowany przez skarb państwa Arabii Saudyjskiej holding zbrojeniowy Saudi Arabian Military ...