Japonia zamawia norweskie pociski

Wizja zrzutu pocisku JSM przez samolot F-35. Rys./Kongsberg.

Kongsber podpisał drugi kontrakt na dostawy kierowanych pocisków „powietrze-powierzchnia” Joint Strike Missile (JSM).

Pociski będą stanowić uzbrojenie samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II eksploatowanych przez Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony.

Czytaj także: Japonia odbudowuje zdolności utracone po II Wojnie Światowej

Wartość umowy to 49,1 mln dol. Strony umowy nie ujawniły liczby zakupionych pocisków.

Pierwszą partię JSM, wstępną, Japonia zamówiła w marcu tego roku. Wówczas strony nie informowały o liczbie ani o wartości umowy. Pociski JSM mają być zintegrowane z samolotami F-35 w momencie wdrożenia do służby oprogramowania Block 4, co jest przewidziane na rok 2021.

Pocisk Kongsberg JSM umożliwia zwalczanie przez samoloty celów nawodnych i naziemnych. Będzie jednym z niewielkiej grupy systemów uzbrojenia F-35 pochodzących spoza Stanów Zjednoczonych. Dzięki swoim parametrom taktyczno-technicznym budzi duże zainteresowanie użytkowników samolotów tej rodziny. F-35 będzie mógł przenosić łącznie do sześciu pocisków. Dwa w kadłubowych komorach uzbrojenia i cztery kolejne na belkach podskrzydłowych.

Czytaj także: Japonia wprowadziła nowy okręt podwodny

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Trwa wyścig po wrak japońskiego F-35

Japońscy wojskowi, z pomocą Amerykanów, gorączkowo poszukują wraku wielozadaniowego myśliwca F-35A Lightning II. Wraku ...

Chińczycy skopiowali morską wersję Black Hawka?

Na chińskich stronach internetowych poświęconych tematyce wojskowej pojawiło się zdjęcie makiety wielozadaniowego śmigłowca pokładowego ...

Indie kupują w Rosji 1000 rakiet do samolotów

Informację podała rosyjska Służba ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej. – Pewien czas temu podpisano duże kontrakty ...