Bułgaria chce kupić trałowce Tripartite

Niszczyciel min Middelburg (M858) to jedna z jednostek typu Tripartite/Alkmaar wycofanych ze służby w Marynarce Wojennej Królestwa Holandii i czekających na nowego użytkownika. Fot./MW RP.

Władze Bułgarii zatwierdził projekt zakupu dwóch niszczycieli min typu Tripartite. Okręty pochodzić będą pochodzić z nadwyżek sprzętowych Marynarki Wojennej Królestwa Holandii.

Według dostępnych informacji dwie jednostki mają kosztować Bułgarię około 3,5 mln euro. Dodatkowe 1,5 mln euro pochłonie remont okrętów, który zostałby przeprowadzony w Holandii.

Czytaj także: Bułgaria zapłaciła za F-16

Autoryzowanie programu przez rząd oznacza, że minister obrony ma przeprowadzić negocjacje ze swoim odpowiednikiem w Holandii zmierzające do podpisania kontraktu. Co ciekawe, Holendrzy stosowną ofertę skierowali do Bułgarii już w połowie 2010 r. Jeszcze w poprzedniej dekadzie dysponowali oni 15 niszczycielami min typu Alkmaar (zbudowanych w latach 1981 -1989).

Z tej liczby w linii pozostaje sześć. Spośród pozostałych dziewięciu, wycofanych do września 2011 r., pięć sprzedano Łotwie. Cztery nadal czekają na nowych użytkowników.

Czytaj także: Royal Navy czeka na nowe fregaty

Obecnie Marynarka Wojenna Bułgarii eksploatuje jeden niszczyciel min typu Tripartite. Tsibar zakupiono w Belgii. W służbie od 2009 r.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Otwarcie nowej linii montażowej F-16

W Greenville w stanie Karolina Południowa odbyła się uroczystość otwarcia nowej linii montażowej wielozadaniowych ...

Herkulesy dla Indonezji

Ministerstwo Obrony Republiki Indonezji podjęło decyzję o zakupie w Stanach Zjednoczonych sześciu średnich samolotów ...

Wysłużone szwedzkie okręty dla Marynarki Wojennej

Zamiast nowych okrętów podwodnych, zamawianych w ramach Programu „Orka”, MON kupi i odnowi używane ...