Ściśle tajna wizyta prezesa Lockheed Martin w Polsce

Jim Taiclet, szef amerykańskiego giganta lotniczo obronnego Lockheed Martin - największej w świecie firmy zbrojeniowej zaplanował otoczoną pełną dyskrecją wizytę w Polsce.

Publikacja: 13.02.2024 14:34

Ściśle tajna wizyta prezesa Lockheed Martin w Polsce

Foto: stock.adobe.com

Zdaniem Polskiego Radia tematem wiodącym rozmów prezesa Taiclet przewidzianych m.in. w resorcie obrony narodowej mają być kwestie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w tym ew. rozszerzenia zamówień na zakontraktowane w 2020 r. w USA supermyśliwce piątej generacji F-35.

„Radar” próbował dowiedzieć się jaki jest szczegółowy program wizyty szefa Lockheed Martina ale uzyskaliśmy  jedynie informację, iż ze względów bezpieczeństwa firma nie potwierdza „konkretnych dat ani tematów podróży żadnego personelu Lockheed Martin”. W przesłanym nam oświadczeniu zapewniono że „dyrektor generalny LM Jim Taiclet nie może się doczekać wizyty w Polsce w celu przeprowadzenia szeroko zakrojonych dyskusji na temat pozycji Lockheed Martin jako strategicznego partnera polskiej obrony narodowej, jej przemysłu i gospodarki”.

F-35 czyli program „Harpia”

Warto przypomnieć, że Lockheed Martin uczestniczy obecnie w największych przedsięwzięciach modernizujących Siły Zbrojne RP, w tym kluczowym dla unowocześnienia lotnictwa bojowego programie o kryptonimie „Harpia”.  Zawarta w 2020 roku warta 4,7 mld dol. umowa przewiduje dostarczenie 32 supermyśliwców piątej generacji F35. Zdaniem nie tylko wojskowych ekspertów wysokie koszty zakupu a potem utrzymania supersamolotów F-35 nie powinny przesłaniać zalet i przewag jakie zapewniają użyte operacyjnie trudno wykrywalne „Błyskawice” .Tylko bowiem nowa generacja maszyn takich jak F-35 , chronionych technologiami stealth,  jest w stanie pokonywać tworzone obecnie na Wschodzie antydostępowe bariery przeciwlotnicze osłaniające przed atakami z powietrza wybrane, silnie bronione regiony Rosji, takie jak np. Obwód Kaliningradzki.

Niezależni eksperci wskazują, że F-35 to prawdziwy latający komputer, który dzięki radarowym i elektrooptycznym czujnikom a także zdolności do bezpiecznego kodowanego komunikowania się ze źródłami sojuszniczego rozpoznania jest w stanie zapewnić pilotowi  pełne spektrum informacji w czasie rzeczywistym czyli wyjątkową  tzw. świadomość sytuacyjną na polu walki. Dane z elektronicznego zwiadu on line poddawane są cyfrowej analizie  a wyselekcjonowane informacje pozwalają reagować załodze na zagrożenia ale także wskazywać cele innym uczestnikom działań zbrojnych np. artylerii czy okrętom marynarki.

Ogromna przewaga informacyjna, którą daje załogom Lightning II pozwala utworzyć z F-35 wysunięte centra dowodzenia i   kierowania  np. rojami uzbrojonych bezpilotowców  czy  samolotami starszej generacji dostarczającymi na pierwszą linię precyzyjną amunicję.

 „Wisła”, Himarsy i śmigłowce z Mielca

Lockheed Martin uzbroi  też polską tarczę przeciwrakietową średniego zasięgu budowaną w ramach programu „Wisła” w  naprowadzane pociski PAC-3 MSE. Amerykański gigant obronny  będzie też dostawcą  kilkuset  wyrzutni dalekosiężnych rakiet ziemia - ziemia systemu HIMARS dla wojsk lądowych.

Eksperci tłumaczą, że wizyta nad Wisłą szefa Lockheed Martin nie powinna być niespodzianką, gdyż interesy największej na świecie firmy z branży obronnej i lotniczej w Polsce nie sprowadzają się wyłącznie do dostaw nowoczesnej broni. Lockheed Martin jest  i to już od lat jednym z najsilniejszych partnerów strategicznych  Warszawy w zakresie obronności narodowej, ma też  rosnącą liczbę partnerów przemysłowych dzięki PZL Mielec, spółce zależnej Lockheed Martin, która zatrudnia 1600 osób i jest jednym z największych polskich eksporterów komponentów lotniczych i gotowych śmigłowców Black Hawk dla wojska i służb porządku publicznego.

Zbigniew Lentowicz

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego