Wojna w Ukrainie przyspiesza wejście do gry cyfrowego „Borsuka"

Armia w tym tygodniu zamówi w HSW ponad 1000 nowych bojowych wozów piechoty Borsuk – zapowiada MON.

Publikacja: 27.02.2023 12:26

BWP Borsuk

BWP Borsuk

Foto: Leszek Chemperek CO/MON

Skonstruowane w kraju najnowocześniejsze obecnie w Europie bwp, solidnie uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę spowodują w armii technologiczną a przy okazji organizacyjną rewolucję.

Najnowszy polski pływający, gąsienicowy wóz pola walki to broń epoki cyfrowej, wykorzystująca bezzałogową wieżę bojową i zaawansowane systemy uzbrojenia, takie jak precyzyjnie kierowane pociski przeciwpancerne Spike.

Prototyp Borsuka od wielu miesięcy poddawany był na poligonach morderczym testom, przejechał tysiące kilometrów - perfekcyjnie zaliczył celność prowadzenia ognia z armaty kal 30. mm i zintegrowanych z wieżą wyrzutni ppk Spike. Żołnierze sprawdzali możliwości bojowe bwp, a dowódcy zbierali doświadczenia do tworzenia nowej taktyki wykorzystania cyfrowej broni nowej generacji.

Kontrakt na ponad 1000 nowych BWP zostanie zawarty we wtorek, założono kilkuletni plan jego realizacji - ujawnił w miniony weekend wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Pożeganie bwp-1

Zabiegi, aby dostarczyć wojsku bwp nowej generacji zaprojektowany i wykonany przez rodzimy przemysł ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czyniono od dawna. Decyzję MON o zapaleniu zielonego światła dla produkcji seryjnej uzbrojonych, ale wciąż jeszcze testowanych „Borsuków" przyspieszyło bez wątpienia rosnące zagrożenie i wojna w Ukrainie.

Bojowe wozy piechoty polskiej konstrukcji, są niecierpliwie oczekiwane w wojskach pancernych i zmechanizowanych bo powinny pilnie zastąpić setki nadal eksploatowanych, archaicznych, bwp -1 rosyjskiej konstrukcji z lat 60., coraz bardziej odbiegających od wymagań współczesnego pola walki.

Ukraińskie doświadczenia

Jerzy Reszczyński analityk broni artyleryjskiej i pancernej nie ma wątpliwości, wprowadzenie nowych bwp przystosowanych do czerpania i wykorzystywania danych i informacji taktycznych z sieci wymusi zmiany w zasadach walki pododdziałów zmechanizowanych.

– Na zmianę taktyki mają wpływ wszelkie nowe doświadczenia, na przykład te najświeższe - z użycia wozów bojowych w czasie odpierania napaści Moskwy na Ukrainę – mówi ekspert.

BWP Borsuk

BWP Borsuk

Leszek Chemperek CO/MON

Reszczyński, który od początku śledzi losy „Borsuka" twierdzi, że całe lata świetlne dzielą nowy pojazd, a zwłaszcza jego zautomatyzowane, przeniesione w epokę cyfrową systemy obserwacji, uzbrojenia i komunikacji od eksploatowanych wciąż w armii „bewupów" rosyjskiej konstrukcji sprzed co najmniej 6 dekad.

– Przyszłym załogom nowych bojowych maszyn z pewnością bardziej przydadzą się umiejętności wyniesione z gier komputerowych niż nawyki utrwalane w starych transporterach pamiętających czasy Układu Warszawskiego – mówi Reszczyński.

Bezzałogowa wieża z Ożarowa

Prace nad nowym, gąsienicowym transporterem, a zwłaszcza szczegóły techniczne wozu i krytyczne parametry bojowe od początku chroniła tajemnica.

Co wiadomo? Niemal połowę wartości Borsuka (szacowaną na kilkadziesiąt mln zł od sztuki) będzie stanowiła w pełni zautomatyzowana bezzałogowa wieża bojowa z 30 mm licencyjną armatą Orbital ATK Mk 44S Bushmaster II i karabinem maszynowym kal. 7,62 UKM-2000 C (z Zakładów Mechanicznych Tarnów).

Leszek Chemperek CO/MON

Wyposażona w obserwacyjne głowice optoelektroniczne, sensory i podwójną wyrzutnię kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike - jest owocem współpracy konstruktorów z HSW oraz inżynierów i informatyków Grupy WB. Eksperci przyznają, że zwłaszcza zintegrowanie z ZSSW-30 systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) izraelskiej konstrukcji było dla polskich inżynierów sporym wyzwaniem. Przedsięwzięcie powiodło się - powstał pierwszy tego typu system bezzałogowy wyprodukowany w Polsce.

Ważnym etapem były przeprowadzone pod koniec zeszłego roku wielokrotne strzelania z ppk z bojową głowicą kumulacyjną. Jak udało się nam ustalić nieoficjalnie wyniki bojowych testów na poligonie w Nowej Dębie zostały ocenione jako „bardzo satysfakcjonujące".

Elektronika i gąsienice

Piotr Wojciechowski, prezes ożarowskiej firmy nie ma wątpliwości: operatorzy cyfrowych rozwiązań zastosowanych w bezzałogowej wieży i urządzeniach przetwarzania danych oraz komunikacji znajdą się w nowej epoce. Systemy kierowania ogniem, transmisji danych, zarządzania walką sterowane z jednego stanowiska, to skok w przyszłość i rewolucja - podkreśla.

BWP Borsuk

BWP Borsuk

HSW

Pod stalowym pancerzem Borsuka (opcjonalnie wzmacnianym warstwowymi płytami ceramicznymi i kompozytowymi) zmieści się 3 osobowa załoga (dowódca, działonowy, kierowca) i 6 żołnierzy desantu w pełnym bojowym rynsztunku. Będą mieli do dyspozycji sterowaną hydraulicznie rampę, urządzenia komunikacji cyfrowej Fonet i informatyczne systemy zarządzania polem walki BMS, sensory ostrzegające przed laserowym opromieniowaniem Obra-3 (z warszawskiego Przemysłowego Centrum Optyki), a także licencyjny, amerykański odbiornik nawigacji satelitarnej TALIN 5000 jak również przyrządy automatycznego rozpoznania skażeń PIMCO Chardes II.

Hit eksportowy?

Analitycy są zgodni – zaprojektowany w kraju oręż nowych bwp zaliczany jest d dziś do jednego z najnowocześniejszych na świecie. Eksperci wskazują, iż sama wieża może być hitem eksportowym, bo ZSSW-30 został skonstruowany tak, aby bez potrzeby dokonywania zmian w konstrukcji podwozia polskich transporterów i przyszłych BWP można go było zabudować na różnych pojazdach. A to znaczy „łatwość do adaptowania wieży na dowolnym nośniku kołowym lub gąsienicowym o wymaganej nośności".

System wieżowy ZSSW MON skierowało do produkcji już wcześniej, by zawczasu przygotować i przyspieszyć uruchomienie seryjnej produkcji borsuków. Już wtedy Sebastian Chwałek, szef PGZ komplementował konstrukcję ZSSW – 30. – To efekt najambitniejszego obecnie projektu badawczo - rozwojowego polskiej zbrojeniówki z szansami na sukces eksportowy przekonywał prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje