- Żołnierze otrzymają kolejne wyrzutnie, pociski rakietowe a także pakiet logistyczny i szkoleniowy - poinformował szef MON, zgodnie ze swym zwyczajem na Tweeterze.

Wojsko zakupi kolejną partię broni produkowanej przez zbrojeniowych gigantów z USA: Raytheon Technologies i Lockheed Martin po tym jak już zestawy Javelin ( ang. oszczep) popisały się skutecznością w odpieraniu ataków pancernych Kremla w Ukrainie.

FGM-148F Javelin Lightweight Command Launch Unit (LWCLU) to najnowsza wersja przenośnych amerykańskich przeciwpancernych zestawów rakietowych uzbrajanych w pociski kierowane średniego zasięgu. Agencji Uzbrojenia , która przeprowadziła transakcję tłumaczy, że broń przeznaczona jest do zwalczania lekko i ciężko opancerzonych wozów bojowych oraz umocnień polowych.

Piekielnie skuteczny Oszczep

Przeciwpancerne rakiety w ich najnowszej wersji mogą razić cele oddalone nawet o 4750 metrów, a ważąca ponad osiem kilogramów tandemowa głowica kumulacyjna pozwala przebić pancerz czołgu o grubości nawet 800 mm RHA (równoważniku grubości jednorodnej stali pancernej).

US DoD

FGM-148F to rakieta typu wystrzel i zapomnij, która nie wymaga od żołnierza naprowadzania na cel. Zrobi to za niego zaawansowana głowica działająca w podczerwieni. System naprowadzania rakiety pozwala jej w końcowej fazie lotu wzbić się ponad cel i uderzyć lotem nurkowym z góry wybierając najsłabiej chronione miejsca np. wrogiego czołgu.

Przyspieszone dostawy

MON przypomina, że od 2021 roku przeciwpancerne granatniki Javelin są już na wyposażeniu polskich Wojsk Obrony Terytorialnej a terytorialsi zostali dobrze przygotowaniu do ich użycia. Wartość kontraktu na zestawy przecipancerne Javelin już po podpisaniu w tym tygodniu aneksu do umowy sprzed dwóch lat ( wówczas zamówiliśmy dla WOT 60 wyrzutni i 180 kierowanych pocisków) wynosi łącznie 158 mln dol netto. Dostawy granatników z najnowszej partii uzbrojenia zakończą się w 2026 r.

Zbigniew Lentowicz