Więcej sprawdzonych w Ukrainie granatników Javelin w armii

MON zamówiło 50 kolejnych amerykańskich wyrzutni i 500 kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin. Umowę w tej sprawie zatwierdził wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Publikacja: 01.02.2023 15:09

Odpalenie pocisku Javelin na poligonie w Bemowie Piskim w styczniu 2020 r.

Odpalenie pocisku Javelin na poligonie w Bemowie Piskim w styczniu 2020 r.

Foto: US Army/Sgt.Timothy Hamlin.

- Żołnierze otrzymają kolejne wyrzutnie, pociski rakietowe a także pakiet logistyczny i szkoleniowy - poinformował szef MON, zgodnie ze swym zwyczajem na Tweeterze.

Wojsko zakupi kolejną partię broni produkowanej przez zbrojeniowych gigantów z USA: Raytheon Technologies i Lockheed Martin po tym jak już zestawy Javelin ( ang. oszczep) popisały się skutecznością w odpieraniu ataków pancernych Kremla w Ukrainie.

FGM-148F Javelin Lightweight Command Launch Unit (LWCLU) to najnowsza wersja przenośnych amerykańskich przeciwpancernych zestawów rakietowych uzbrajanych w pociski kierowane średniego zasięgu. Agencji Uzbrojenia , która przeprowadziła transakcję tłumaczy, że broń przeznaczona jest do zwalczania lekko i ciężko opancerzonych wozów bojowych oraz umocnień polowych.

Piekielnie skuteczny Oszczep

Przeciwpancerne rakiety w ich najnowszej wersji mogą razić cele oddalone nawet o 4750 metrów, a ważąca ponad osiem kilogramów tandemowa głowica kumulacyjna pozwala przebić pancerz czołgu o grubości nawet 800 mm RHA (równoważniku grubości jednorodnej stali pancernej).

US DoD

FGM-148F to rakieta typu wystrzel i zapomnij, która nie wymaga od żołnierza naprowadzania na cel. Zrobi to za niego zaawansowana głowica działająca w podczerwieni. System naprowadzania rakiety pozwala jej w końcowej fazie lotu wzbić się ponad cel i uderzyć lotem nurkowym z góry wybierając najsłabiej chronione miejsca np. wrogiego czołgu.

Przyspieszone dostawy

MON przypomina, że od 2021 roku przeciwpancerne granatniki Javelin są już na wyposażeniu polskich Wojsk Obrony Terytorialnej a terytorialsi zostali dobrze przygotowaniu do ich użycia. Wartość kontraktu na zestawy przecipancerne Javelin już po podpisaniu w tym tygodniu aneksu do umowy sprzed dwóch lat ( wówczas zamówiliśmy dla WOT 60 wyrzutni i 180 kierowanych pocisków) wynosi łącznie 158 mln dol netto. Dostawy granatników z najnowszej partii uzbrojenia zakończą się w 2026 r.

Zbigniew Lentowicz

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego