Aktualizacja: 04.12.2024 15:32 Publikacja: 10.06.2022 16:27
Ekspolski czołg T-72M1R już po kolejnej modyfikacji - z zamontowanym pancerzem reaktywnym Kontakt-1. Według prezydenta Andrzeja Dudy Polska przekazała Ukrainie ponad 240 T-72 w różnych wersjach.
Foto: SZU
W rozmowie z dziennikarzem niemieckiego dziennika „Bild" Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powiedział, że Polska wysłała „ponad 240 czołgów, których Ukraina może używać". Chodziło o T-72 różnych wersji, w tym zmodyfikowane T-72M1R (zresztą poddawane kolejnym modyfikacjom na Ukrainie). Ponadto, jak stwierdził prezydent Duda, Polska przekazała Siłom Zbrojnym Ukrainy niemal setkę innych pojazdów opancerzonych, różnego typu broń, amunicję i wyposażenie.
Łączna wartość broni, amunicji i sprzętu przekazanego dotychczas Ukrainie przez Polskę ma wynosić 2 mld dol. Prezydent Duda powiedział, że „to ogromny koszt, ale rozumiemy potrzebę". Dodał, że „przekazaliśmy broń będącą uzbrojeniem naszej armii", nie zaś, jak niektóre inne państwa, uzbrojenie z nadwyżek. Zaapelował również do innych państw, że „jeżeli ktoś ma możliwość wysłania np. artylerii, niech to zrobi". Warto wspomnieć, że prezydent Duda, zapytany o rzekomo złamaną przez kanclerza RFN Olafa Scholza umowę dotyczącą przekazania Polsce niemieckich czołgów, wyjaśnił, że faktycznie Polska oczekiwała starszych Leopardów 2A4, które można byłoby zmodernizować w kraju, w tym z udziałem niemieckiego przemysłu, ale do tej pory nic z tego nie wyszło. Zasugerował jednak, że „gdybyśmy mogli mieć dziś jakąkolwiek ilość starszych niemieckich czołgów, które wzmocniłyby nasze bezpieczeństwo w przyszłości, bylibyśmy bardzo wdzięczni".
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Czy wiesz, że w Warszawie kryje się miejsce, gdzie dawne technologie gazowe stają się źródłem prawdziwej fascynacji? Planujesz weekend w stolicy i poszukujesz niebanalnych atrakcji, które łączą edukację z przyjemnością? Odkryj niezwykłe oblicze historii w sercu warszawskiej Woli – odwiedź Muzeum Gazowni Warszawskiej. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością, oferując niezapomniane doświadczenia zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla miłośników historii oraz techniki.
Ukraina musi rzucić do walki młodszych żołnierzy - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken w rozmowie z agencją Reutera.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Tucker Carlson przyjechał do Moskwy i przeprowadził wywiad z Siergiejem Ławrowem.
Piloci Bundeswehry wykonywali lot patrolowy nad Morzem Bałtyckim, gdy w ich stronę wystrzelono racę z pokładu rosyjskiego statku.
W nocy z wtorku na środę w Tbilisi znów doszło do starć uczestników antyrządowego protestu z policjantami, próbującymi rozproszyć demonstrację.
W kręgu doradców prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa pojawiają się trzy potencjalne propozycje zakończenia wojny na Ukrainie. Żaden z przedstawionych pomysłów nie wydaje się jednak zgodny z oczekiwaniami władz w Kijowie.
Nie możemy zamknąć dyskusji o powodzi wraz z uporządkowaniem zalanych miejscowości, wypłatą odszkodowań i odbudowaniem zniszczonych obiektów. Potrzebny jest plan działań, który rozwiąże powtarzający się w dorzeczu Odry i Wisły problem.
Jan Lipavský, szef MSZ Czech powiedział, że w Europie doszło w tym roku do „500 podejrzanych incydentów”, z których nawet 100 może być efektem rosyjskich działań hybrydowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas