Aktualizacja: 24.11.2024 19:18 Publikacja: 10.06.2022 16:27
Ekspolski czołg T-72M1R już po kolejnej modyfikacji - z zamontowanym pancerzem reaktywnym Kontakt-1. Według prezydenta Andrzeja Dudy Polska przekazała Ukrainie ponad 240 T-72 w różnych wersjach.
Foto: SZU
W rozmowie z dziennikarzem niemieckiego dziennika „Bild" Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powiedział, że Polska wysłała „ponad 240 czołgów, których Ukraina może używać". Chodziło o T-72 różnych wersji, w tym zmodyfikowane T-72M1R (zresztą poddawane kolejnym modyfikacjom na Ukrainie). Ponadto, jak stwierdził prezydent Duda, Polska przekazała Siłom Zbrojnym Ukrainy niemal setkę innych pojazdów opancerzonych, różnego typu broń, amunicję i wyposażenie.
Łączna wartość broni, amunicji i sprzętu przekazanego dotychczas Ukrainie przez Polskę ma wynosić 2 mld dol. Prezydent Duda powiedział, że „to ogromny koszt, ale rozumiemy potrzebę". Dodał, że „przekazaliśmy broń będącą uzbrojeniem naszej armii", nie zaś, jak niektóre inne państwa, uzbrojenie z nadwyżek. Zaapelował również do innych państw, że „jeżeli ktoś ma możliwość wysłania np. artylerii, niech to zrobi". Warto wspomnieć, że prezydent Duda, zapytany o rzekomo złamaną przez kanclerza RFN Olafa Scholza umowę dotyczącą przekazania Polsce niemieckich czołgów, wyjaśnił, że faktycznie Polska oczekiwała starszych Leopardów 2A4, które można byłoby zmodernizować w kraju, w tym z udziałem niemieckiego przemysłu, ale do tej pory nic z tego nie wyszło. Zasugerował jednak, że „gdybyśmy mogli mieć dziś jakąkolwiek ilość starszych niemieckich czołgów, które wzmocniłyby nasze bezpieczeństwo w przyszłości, bylibyśmy bardzo wdzięczni".
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
Od trzech lat, bez trzech miesięcy, Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji poświęconej żywności "Zboże z Ukrainy" wypowiedział się na temat ewentualnego terminu zakończenia konfliktu. Jego zdaniem "Ukraina ma szansę, aby zakończyć wojnę w przyszłym roku".
Rosja usunęła ze stanowiska wysokiego rangą dowódcę, który składał fałszywe raporty, dotyczące postępów na froncie - twierdzą blogerzy wojskowi. Według nich generał pułkownik Giennadij Anaszkin, dowódca Grupy Wojsk Południe, został zdymisjonowany po tym, jak dostarczył mylących informacji na temat postępów w pobliżu osiedla Siewiersk na wschodzie Doniecka.
Program powrotu, po ponad 50 latach, Amerykanów na Księżyc notuje opóźnienia. Zapowiada się pasjonujące starcie z Chinami.
Elitarne grono dzieł sztuki, które sprzedano na aukcji za kwotę co najmniej 100 milionów dolarów, powiększyło się o kolejną pracę. Wszystko za sprawą licytacji w domu aukcyjnym Christie's.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną, która poświęcona była współpracy ich krajów.
Cybernetyczne ataki na banki skandynawskie dokonywane prawdopodobnie przez hakerów związanych z Rosją są największym zagrożeniem dla stabilizacji finansowej w regionie - stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga nowy wiceprezes banku centralnego Danii, Ulrik Nodgaard.
Z przyczyn technicznych 50 proc. floty airbusów w Rosji zostało wyłączonych z eksploatacji. Największe są kłopoty z silnikami. Takie same ma także Wizz Air. Tyle, że Węgrzy mają dostęp do serwisowania. Rosjanie – nie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas