MON deklaruje kontynuację programów modernizacji artylerii

30 marca na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację posła Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) dotyczącą kontynuacji zamówień na sprzęt artyleryjski produkowany przez Hutę Stalowa Wola.

Publikacja: 01.04.2022 16:32

MON deklaruje kontynuację zamówień na DMO Regina i KMO Rak w Hucie Stalowa Wola. Na zdjęciu 155 mm a

MON deklaruje kontynuację zamówień na DMO Regina i KMO Rak w Hucie Stalowa Wola. Na zdjęciu 155 mm armatohaubica samobieżna Krab.

Foto: Andrzej Kiński

W przesłanej do MON w lutym tego roku interpelacji poseł Bejda zwrócił się z trzema pytaniami:

1. Czy resort obrony planuje w tym roku zawarcie kolejnych umów z HSW na dostawy DMO Regina i KMO Rak, aby nie dopuścić do wygaszania przez ten zakład produkcji tych systemów?

2. Mając na uwadze, że obecnie brakuje w polskiej armii 8 DMO Regina i 13 KMO Rak, ile tych modułów planuje się do pozyskania w 2022 r., a ile w latach kolejnych?

3. Kiedy wreszcie do polskiej armii trafią moduły Kryl z HSW?

Odpowiedzi udzielił sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej: „…uprzejmie informuję, że bieżącym roku jest planowane podpisanie umowy na dostawy kolejnych elementów wchodzących w skład dywizjonowych modułów ogniowych (DMO) Regina. Zadania związane z pozyskaniem dywizjonowych modułów ogniowych kr. Regina i kompanijnych modułów ogniowych (KMO) kr. Rak zaplanowano w „Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku” (dokument niejawny) w liczbach wynikających z potrzeb docelowych zdefiniowanych w Wymaganiach Operacyjnych (dokument niejawny), uwzględniających moduły dotychczas dostarczone do Sił Zbrojnych RP i aktualnie zakontraktowane.

Na zadanie związane z pozyskaniem dywizjonowych modułów ogniowy wynikających ze zdefiniowanych Wymagań Operacyjnych kr. Kryl dokonano stosownych alokacji finansowych w „Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku” (dokument niejawny).”

Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło pięć Dywizjonowych Modułów Ogniowych Regina (każdy z 24 armatohaubicami Krab oraz pojazdami dowodzenia i wsparcia działań), dodatkowo dwa działa Krab trafią do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (do końca 2022 r.). W przypadku KMO Rak, dotychczasowe zamówienia objęły 15 KMO. Ich uzupełnieniem ma być 155 mm armatohaubica samobieżna na podwoziu kołowym Kryl, zapotrzebowanie na powyższy system artyleryjski może dotyczyć przy obecnej strukturze SZ RP sześciu-siedmiu dywizjonów.

Czytaj więcej

Program Miecznik. Pierwsze informacje o uzbrojeniu polskich fregat

W przesłanej do MON w lutym tego roku interpelacji poseł Bejda zwrócił się z trzema pytaniami:

1. Czy resort obrony planuje w tym roku zawarcie kolejnych umów z HSW na dostawy DMO Regina i KMO Rak, aby nie dopuścić do wygaszania przez ten zakład produkcji tych systemów?

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego