Aktualizacja: 08.11.2024 22:37 Publikacja: 01.04.2022 16:28
Resort obrony narodowej udzielił odpowiedzi posłom na interpelacje w sprawie zakupu czołgów Abrams. Tradycyjnie konkretnych informacji było w nich bardzo niewiele.
Foto: US Army/Sgt. Melissa N. Lessard
Odpowiedzi tradycyjnie udzielił sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz, a same interpelacje przesłane zostały do resortu obrony pod koniec lutego tego roku. Jedyną nowością zawartą w odpowiedziach jest informacja, że wraz z czołgami zostanie dostarczona dokumentacja niezbędna do realizacji obsług okresowych.
Najciekawsza odpowiedź dotyczy jednak zagadnień związanych z zamówieniem amunicji do armat czołgowych 120 mm. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez amerykański Departament Stanu, zatwierdzony pakiet dla Polski ma obejmować 9168 szkolno-treningowych nabojów M865 TPCSDS-T, 4592 szkolnych M1002 TPMP-T, a także 13 920 M830A1 HEAT TP-T i 6960 XM1147 HE. Dodatkowo, według informacji Agencji Uzbrojenia, pakiet ma obejmować także przeciwpancerną amunicję podkalibrową KE-W A1, będąca licencyjnym odpowiednikiem niemieckiej DM43A1, opracowanej przez firmę Rheinmetall na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. To zaś wzbudziło niepokój wśród specjalistów, a także części polityków. W odpowiedzi na te wątpliwości, minister Wojciech Skurkiewicz przekazał, że: …aktualnie Agencja Uzbrojenia prowadzi finalne negocjacje ze stroną amerykańską w zakresie zapisów umowy, w której zostanie określony ostateczny rodzaj amunicji przeznaczonej do czołgów Abrams M1A2 SEPv3.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
W przyszłym roku około 230 tys. Polaków otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową. Potrwa ona od 3 lutego do 30 kwietnia. Obecność jest obowiązkowa. Wyjaśniamy, co grozi za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej.
Muzeum Historii Polski i miasto Warszawa organizują imprezy związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Zaplanowane zostały one na Trakcie Królewskim oraz na warszawskiej Cytadeli.
W rzece Pasłęka w Braniewie w warmińsko-mazurskim znaleziono zwłoki oficera Wojsk Obrony Terytorialnej – ustaliła „Rzeczpospolita”. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura w Olsztynie.
Olbrzymia dziura budżetowa powinna nas skłonić do racjonalniejszych wydatków na uzbrojenie. Można wydawać w tym obszarze znacznie efektywniej niż do tej pory.
Powstający w Polsce legion ukraiński powstaje w bólach. Na razie jest za mało ochotników, aby rozpocząć szkolenie.
Budowa „Tarczy Wschód” przyspiesza. Do konsultacji trafił projekt ustawy, która ułatwi wywłaszczenia. Opracował go resort obrony.
Średnio kilka razy dziennie wojsko używa broni na granicy polsko-białoruskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej twierdzi, że ostrzegawczo.
Po raporcie MON o podkomisji smoleńskiej nadzieje Antoniego Macierewicza, że i tym razem uda mu się ocalić polityczną pozycję, są raczej płonne. Można tylko wierzyć, że doczeka się słusznej odpłaty za skłócenie Polaków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas