Aktualizacja: 22.11.2024 01:29 Publikacja: 01.04.2022 16:28
Resort obrony narodowej udzielił odpowiedzi posłom na interpelacje w sprawie zakupu czołgów Abrams. Tradycyjnie konkretnych informacji było w nich bardzo niewiele.
Foto: US Army/Sgt. Melissa N. Lessard
Odpowiedzi tradycyjnie udzielił sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz, a same interpelacje przesłane zostały do resortu obrony pod koniec lutego tego roku. Jedyną nowością zawartą w odpowiedziach jest informacja, że wraz z czołgami zostanie dostarczona dokumentacja niezbędna do realizacji obsług okresowych.
Najciekawsza odpowiedź dotyczy jednak zagadnień związanych z zamówieniem amunicji do armat czołgowych 120 mm. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez amerykański Departament Stanu, zatwierdzony pakiet dla Polski ma obejmować 9168 szkolno-treningowych nabojów M865 TPCSDS-T, 4592 szkolnych M1002 TPMP-T, a także 13 920 M830A1 HEAT TP-T i 6960 XM1147 HE. Dodatkowo, według informacji Agencji Uzbrojenia, pakiet ma obejmować także przeciwpancerną amunicję podkalibrową KE-W A1, będąca licencyjnym odpowiednikiem niemieckiej DM43A1, opracowanej przez firmę Rheinmetall na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. To zaś wzbudziło niepokój wśród specjalistów, a także części polityków. W odpowiedzi na te wątpliwości, minister Wojciech Skurkiewicz przekazał, że: …aktualnie Agencja Uzbrojenia prowadzi finalne negocjacje ze stroną amerykańską w zakresie zapisów umowy, w której zostanie określony ostateczny rodzaj amunicji przeznaczonej do czołgów Abrams M1A2 SEPv3.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Pomysł stworzenia funduszu innowacji pod egidą resortu obrony i mocne zaangażowanie armii w rozwój technologii sztucznej inteligencji to kierunki, które zdaniem ekspertów mogłyby zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Jest jednak „ale”.
Wydawałoby się, że wybuch wojny w Ukrainie przyspieszy procesy związane z poprawą bezpieczeństwa Polaków. To okazało się złudne. Straciliśmy mnóstwo czasu.
Wojsko nie zareklamowało zimowych butów, ale prokurator wojskowy oskarżył producenta o oszustwo na gigantyczną kwotę. Sąd Okręgowy w Krakowie oczyścił go teraz z zarzutów.
Polacy są sceptyczni wobec wyboru, którego dokonali niedawno Amerykanie. Nie mają pewności, czy Donald Trump jako 47. prezydent USA poprawi bezpieczeństwo Polski.
Liczba chętnych do służby wojskowej wzrasta, nie wszyscy jednak od razu są przez armię wcielani do służby zawodowej.
Dlaczego spada liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią? Wojsko wdrożyło nowy sposób działania, a bariera staje się w większym stopniu nie do przebycia, bo pokonując ją, można wpaść w niebezpieczną pułapkę.
Czy Antoni Macierewicz powinien odpowiedzieć karnie za działania tzw. podkomisji smoleńskiej? – o to zostali zapytani respondenci w najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
W przyszłym roku około 230 tys. Polaków otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową. Potrwa ona od 3 lutego do 30 kwietnia. Obecność jest obowiązkowa. Wyjaśniamy, co grozi za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas