Koalicja i opozycja jednomyślnie. Ustawa o obronie ojczyzny jest pilna

Ustawa o obronie ojczyzny musi być przyjęta szybko ze względu na sytuację na Ukrainie – przekonywał w sejmie podczas I czytania projektu obszernej nowej „konstytucji polskiej obronności" wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.

Publikacja: 03.03.2022 17:12

Koalicja i opozycja jednomyślnie. Ustawa o obronie ojczyzny jest pilna

Foto: MON

Prezes PiS zapowiedział, że choć pierwotnie zakładano, iż rozporządzenia wykonawcze będą przyjęte do uchwalonej ustawy w ciągu 36 miesięcy, to w obecnych zmienionych okolicznościach, ze względu na zagrożenie państwa ten termin powinien być skrócony.

- Powstał „potężny akt normatywny, wielkości kodeksu" - podkreślił Kaczyński. Przypomniał, że projekt zawiera 804 artykuły i ma 26 działów. Jednoczenie ustawa ta porządkuje prawo i znosi 14 innych ustaw a zmieni 81. Będzie też podstawą od wydania około 150 rozporządzeń.

Prezes PiS zwrócił uwagę posłom, że projekt regulacji był przygotowywany jeszcze przed koncentracją wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, i przed wojną w tym kraju.

"- Ustawa była przygotowywana w oparciu o doświadczenia ostatnich kilku lat, które pokazywały w sposób oczywisty, że Rosja jest w stanie użyć siły dla realizacji swoich interesów, dla realizacji planów obudowy imperium. Ale nie sądziliśmy, że pierwsze, tak drastyczne posunięcia w tej dziedzinie będą podjęte tak szybko" –podkreślał Kaczyński.

Dlatego w komisji zostaną wniesione poprawki do projektu ustawy.

Według Kaczyńskiego należy zawiesić ograniczenia, które krępowały przez wiele lat system finansowania sił zbrojnych. Uzasadnia to stan wyższej konieczności. Także Polska jest dzisiaj w innej sytuacji - dużo silniejsza niż była przed laty. Mamy trzy razy większe PKB, a co za tym idzie dużo większe możliwości gospodarcze. Musimy z tego poczucia biedy i mikromanii narodowej wychodzić" – argumentował prezes PiS.

Jeszcze przed czwartkowym posiedzeniem Sejmu za szybkim przyjęciem ustawy, poprawionej niezwłocznie w komisji opowiedział się przewodniczący Platformy Obywatelskiej, głównej partii opozycyjnej – Donald Tusk.

Tak znaczące zbliżenie stanowisk w sprawie przyjęcia fundamentalnych zmian prawnych w systemie obrony narodowej wśród głównych sił politycznych w parlamencie może zapowiadać rzeczywiście sprawne przyjęcie ustawy.

Zakłada ona znaczące zwiększenie liczebności armii (do ok. 250 tys. żołnierzy w wojskach operacyjnych i 50 tys. w formacji WOT).

Na razie projekt ustawy sugeruje, że forsowny polski wyścig zbrojeń zostanie sfinansowany z dwóch źródeł – jednym jest budżet państwa, a drugim pozabudżetowy Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych w BGK oparty o skarbowe papiery dłużne i obligacje.

W pierwszym filarze podniesienie nakładów powinno umożliwić wcześniejsze niż planowano osiągnięcie wydatków na obronność w kraju na poziomie 2,5 - a nawet 3 proc. PKB już w ciągu pięciu lat (od 2026 r.) a nie dopiero od 2030 r., jak zadeklarowano we wcześniejszych planach i prognozach finansowych państwa.

- W świetle wydarzeń na Ukrainie rząd powinien dokonać zmian w projekcie ustawy, na przykład odstąpić od rozwiązań, których nagłe wprowadzenie może spowodować zakłócenia w systemie mobilizacji sił zbrojnych i wprowadzić nowy plan pilnego wzmocnienia konkretnych zdolności bojowych uwzględniający doświadczenia z wojennej kampanii nad Dnieprem – twierdzi opozycja.

- Wojna na Ukrainie aż nadto wyraźnie wskazała nam istniejące obronne braki w naszej armii – mówi Czesław Mroczek b. wiceminister obrony narodowej, obecnie poseł KO i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

To dlatego pierwszoplanowym zadaniem powinna być budowa wielowarstwowego systemu obrony powietrznej i tworzenie potencjału odstraszania – dodaje.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego