Dostawy to kolejny etap wieloletniej umowy zawartej z Inspektoratem Uzbrojenia MON w grudniu 2019 r. Dotyczyła ona dostawy 24 000 zestawów pocisków i ładunków miotających, a jej wartość sięgała 420 mln złotych.

- Rosnąca liczba 155 mm haubic Krab przekłada się na zwiększone potrzeby w zakresie produkcji amunicji do tego typu broni. Nabój ten uzbrojony jest w zapalnik uderzeniowy podwójnego działania, to znaczy o działaniu natychmiastowym lub z krótką zwłoką czasową. Spełnia on wszystkie wymagania bezpieczeństwa określane przez normy NATO. W skład naboju oprócz pocisku wchodzą także samospalające się ładunki modularne ‒ powiedział Jerzy Deruś, prezes zarządu Zakładów Metalowych DEZAMET S.A. - Intensywnie pracujemy nad tym, aby dostarczać naszej armii amunicję najwyższej jakości, każde zamówienie to impuls do dalszego rozwoju naszej firmy i doskonalenia kompetencji już posiadanych.

Bieżące zamówienie jest efektem podpisanej w grudniu 2019 r. umowy z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę 155 mm amunicji z pociskiem odłamkowo-burzącym, w tym 6000 o zwiększonej donośności. Łączna wartość umowy wynosi ponad 420 mln zł. Termin zakończenia dostaw określono na rok 2022.

Łukasz Pacholski (ZBiAM)

Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. z Nowej Dęby dostarczyły Ministerstwu Obrony Narodowej kolejną partię amunicji 155 mm do armatohaubic samobieżnych. Fot. ZM DEZAMET.

KONIEC