Do uruchomienia transakcji  Ministerstwo Obrony Narodowej wykorzystało  elementy nowej procedury zakupowej. To rekomendacja powołanej we wrześniu w MON Rady Modernizacji Technicznej. Rada po raz pierwszy zebrała się we wtorek i zdecydowała o zwiększeniu obecnie eksploatowanej floty 4 maszyn w służbie wojsk specjalnych o kolejne śmigłowce.

Rady Modernizacji Technicznej powstała 1 września. Jej przewodniczącym jest minister obrony narodowej. Zastępcami przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego a w przyszłości również specjaliści Agencji Uzbrojenia. Już teraz w składzie Rady są przedstawiciele kluczowych departamentów MON: Polityki Zbrojeniowej, Strategii i Planowania Obronnego oraz Departamentu Budżetowego. Do zadań rady należy m.in. wypracowanie stanowiska w sprawach dotyczących modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, w tym ustalanie inwestycyjnych priorytetów.

Minister podczas konferencji zapowiedział dokończenie reformy systemu zakupów wojskowego sprzętu. Od stycznia dotychczasowe nieefektywne struktury Inspektoratu Uzbrojenia ma zastąpić nowa Agencja Uzbrojenia.

Zgodnie z zapowiedziami ministra Błaszczaka kolejna partia 4 nowych śmigłowców Black Hawk S-70i dołączy do służącej już w Wojskach Specjalnych czwórki black hawków zamówionych  w mieleckich zakładach w 2019 r. Gotowe, lecz nie w pełni jeszcze wyposażone maszyny, trafiły do jednostek w tym samym roku. Wówczas za nowe wiropłaty zbudowane od podstaw w PZL Mielec, zakład jest dziś w grupie amerykańskiego zbrojeniowego giganta Lockheed Martin, a także pakiety wsparcia logistycznego, szkoleniowego i specjalistycznego doposażenia armia zapłaciła 683,4 mln zł.

Kosztów obecnej śmigłowcowej transakcji MON nie ujawnia.