Dodatkowe miliardy na nową broń wojska

Rząd ogłosił, że przeznaczy dodatkowe 6,6 mld zł na unowocześnienie armii. Fundusze będą pochodzić z wyższych o 78,5 mld zł niż planowano tegorocznych dochodów budżetu państwa.

Publikacja: 23.09.2021 16:26

Dodatkowe miliardy na nową broń wojska

Foto: Adobe Stock

Jak tłumaczył premier Mateusz Morawiecki  w tym roku do kasy państwa popłynie ok. 483 mld zł, a nie tylko 404,5 mld zł jak się spodziewano. To przy wydatkach budżetowych państwa rzędu 523,4 mld zł. Zwyżka w budżecie ma pochodzić z kilku źródeł -  m.in. z wyższego niż zakładano wzrostu PKB, większych, dzięki inflacji, przychodów z podatku VAT, a także zysków Narodowego Banku Polskiego.

Z rządowych zapowiedzi wynika, że 6,3 mld zł ze wspomnianej kwoty rząd zamierza przeznaczyć na modernizację techniczną sił zbrojnych. Decyzje w sprawie rozdysponowania i zainwestowania tych pieniędzy muszą zapaść jeszcze w tym roku.

Pieniądze na wyścig zbrojeń

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że w ramach przygotowywanej nowelizacji budżetu wydatki na obronę narodową powinny zwiększyć się o 12,2 proc. Z 51,8 mld zł do 58,1 mld zł. Fundusze na obronność państwa mogą więc przekroczyć 2,4 proc. PKB, z 2,2 proc. obecnie.

Resort finansów nie ujawnił, na co MON mógłby wydać dodatkowe pieniądze. Nie opublikowano także oficjalnych dokumentów w tej sprawie. Branżowy Portal Mundurowy przewiduje że fundusze zasilą nowe projekty modernizacyjne, a także pozwolą dofinansować zawarte w tym roku lub kontynuowane umowy.

Lockheed Martin

Podobnie było z nowelizacją ubiegłorocznej ustawy budżetowej, w wyniku której ponad 3 mld zł przeznaczono na program Harpia (zakup 32 samolotów F-35). W 2018 r. wydatki na obronę zwiększono, by utrzymać zakładany wskaźnik 2 proc. PKB przy szybszym niż zakładano wzroście gospodarczym. Dzięki temu 1,6 mld zł trafiło na podpisany wcześniej kontrakt na 2 baterie systemu Patriot w ramach programu zakupu zestawów rakietowych średniego zasięgu „Wisła”.

Czołgi Abrams czy „Wisła” ?

Nie wykluczone, że w ramach nadzwyczajnego przypływu gotówki do państwowej kasy, dodatkowe środki będą przeznaczone zostaną na spłatę wcześniej podpisanych kontraktów z dostawcami z USA lub planowany zakup 250 egz. czołgów Abrams pod warunkiem podpisania kontraktu do końca roku, lub też – ewentualnie – w pierwszych miesiącach roku przyszłego, jeśli trafią one do puli tzw. wydatków niewygasających. Z drugiej strony, szef MON zapowiedział w połowie lipca br., że Abramsy za 23,3 mld zł mają być sfinansowane poza budżetem obronnym państwa, czyli z obligacji. Ma to umożliwiać nowelizacja ustawy o finansowaniu i modernizacji sił zbrojnych.

General Dynamics

Analitycy militarni zastanawiają się czy dodatkowe pieniądze nie umożliwią przyspieszenia decyzji o zakupie kolejnych baterii systemu Patriot w programie „Wisła”.

Więcej władzy dla szefa MON

Ekspresowemu wydawaniu dodatkowych pieniędzy na wojsko sprzyjają zmiany w systemie i procedurach pozyskania sprzętu wojskowego oraz znaczące wzmocnienie decyzyjne szefa MON.

Tak można interpretować podpisane 1 września przez szefa MON decyzje. Np. o powołaniu Rady Modernizacji Technicznej. Jej przewodniczącym jest minister obrony narodowej, a zastępcami – przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz (wciąż nieistniejącej) Agencji Uzbrojenia. W skład Rady weszli także przedstawiciele departamentu: Polityki Zbrojeniowej, Strategii i Planowania Obronnego oraz Budżetowego. Do zadań rady należy m.in. wypracowanie stanowiska w sprawach dotyczących modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. W tym ustalanie inwestycyjnych priorytetów.

Pozyskiwanie sprzętu bez Agencji Uzbrojenia

Wrześniowe regulacje będą miały dalekosiężne skutki. W ten sposób szef MON otrzymał znacząco wzmocnione kompetencje. Mariusz Błaszczak stoi nie tylko na czele RMT, ale także sprawuje nadzór nad kilkunastoma strategicznymi departamentami i biurami. Obecnie, oprócz Gabinetu Politycznego, ministrowi obrony podlegają wszystkie kluczowe biura i departamenty. Także takie jak Departament Polityki Zbrojeniowej czy Departament Strategii i Planowania Obronnego. Niezwykle istotne dla decydowania o wydatkach modernizacyjnych.

W ostatnich dniach, po nowelizacji regulaminu organizacyjnego MON, utworzono Departament Cyberbezpieczeństwa z bardzo rozbudowaną strukturą i szerokimi prerogatywami.

Wśród ostatnich zmian legislacyjnych nie ma regulacji o powołaniu zapowiadanej od lat, nawet przez obecną ekipę rządową Agencji Uzbrojenia. Radar ustalił, że od nowego roku zakupami broni zajmie się struktura utworzona wewnątrz MON. Powołana decyzją ministra obrony a nie ustawą.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego