Zakłady Mechaniczne „Tarnów” dostarczą okrętowe wyrzutnie Gromów i Piorunów

Zakłady Mechaniczne „Tarnów”, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zawarły umowę na opracowanie i dostawę okrętowych wyrzutni przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (OWPPZR) Tajfun.

Publikacja: 22.09.2021 10:26

OWPPZR Tajfun staną się następcami dotąd używanych na okrętach Marynarki Wojennej wyrzutni FASTA-4M

OWPPZR Tajfun staną się następcami dotąd używanych na okrętach Marynarki Wojennej wyrzutni FASTA-4M przeznaczonych do odpalania pocisków zestawów Strzała-2M.

Foto: Łukasz Pacholski

Wartość umowy wynosi ok. 13 mln zł brutto i opiewa ona na wykonanie projektu OWPPZR Tajfun, a później po akceptacji dokumentacji przez zamawiającego, badaniach prototypu ‒ wyprodukowanie i dostarczenie 10 kompletów wyrzutni. Czas realizacji zamówienia to 30 listopada 2022 r. OWPPZR Tajfun mają zostać zamontowane na okrętach bojowych i pomocniczych jednostkach pływających Marynarki Wojennej i przeznaczone będą do odpalania pocisków Grom i Piorun produkowanych przez zakłady MESKO ze Skarżyska-Kamiennej.

Dialog techniczny, który zainicjował postępowanie nie zakup OWPPZR Tajfun zapoczątkowano 28 kwietnia 2017 r. W towarzyszących ogłoszeniu o dialogu technicznym wymaganiach określono wówczas, że wyrzutnia Tajfun ma charakteryzować się dwuwariantowym układem wskazywania celów – poprzez dane uzyskane z okrętowych systemów dowodzenia i przekazywane poprzez system łączności do operatora (dane wyświetlane w okularze/owiewce) bądź rezerwowym za pośrednictwem systemu łączności wewnątrzokrętowej. Wahadłowa rama wyrzutni powinna umożliwiać założenie przynajmniej dwóch pocisków rakietowych z podłączonymi blokami zasilania (bez mechanizmów startowych). Dodatkowo miała ona dysponować zamontowanym na stałe blokiem elektronicznym pełniącym funkcję mechanizmu startowego, układu wyboru rakiety do strzelania i zasilania elektrycznego rakiet. Dodatkowo powinna dysponować celownikiem mechanicznym do naprowadzania wyrzutni na cel. Operator powinien otrzymać hełmofon z owiewką pozwalającą na zobrazowania wskazania celu i zapewnienie łączności z okrętowym stanowiskiem dowodzenia. Poszczególne elementy systemu Tajfun powinny być w maksymalnym stopniu zunifikowane z wyrobami będącymi w eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP, stąd miała wykorzystywać zmodyfikowaną podstawę kolumnową PS-12,7 do 12,7 mm wkm WKM-Bm, produkowaną zresztą przez ZM „Tarnów”.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką