Aktualizacja: 06.12.2024 16:04 Publikacja: 22.09.2021 10:26
OWPPZR Tajfun staną się następcami dotąd używanych na okrętach Marynarki Wojennej wyrzutni FASTA-4M przeznaczonych do odpalania pocisków zestawów Strzała-2M.
Foto: Łukasz Pacholski
Wartość umowy wynosi ok. 13 mln zł brutto i opiewa ona na wykonanie projektu OWPPZR Tajfun, a później ‒ po akceptacji dokumentacji przez zamawiającego, badaniach prototypu ‒ wyprodukowanie i dostarczenie 10 kompletów wyrzutni. Czas realizacji zamówienia to 30 listopada 2022 r. OWPPZR Tajfun mają zostać zamontowane na okrętach bojowych i pomocniczych jednostkach pływających Marynarki Wojennej i przeznaczone będą do odpalania pocisków Grom i Piorun produkowanych przez zakłady MESKO ze Skarżyska-Kamiennej.
Dialog techniczny, który zainicjował postępowanie nie zakup OWPPZR Tajfun zapoczątkowano 28 kwietnia 2017 r. W towarzyszących ogłoszeniu o dialogu technicznym wymaganiach określono wówczas, że wyrzutnia Tajfun ma charakteryzować się dwuwariantowym układem wskazywania celów – poprzez dane uzyskane z okrętowych systemów dowodzenia i przekazywane poprzez system łączności do operatora (dane wyświetlane w okularze/owiewce) bądź rezerwowym za pośrednictwem systemu łączności wewnątrzokrętowej. Wahadłowa rama wyrzutni powinna umożliwiać założenie przynajmniej dwóch pocisków rakietowych z podłączonymi blokami zasilania (bez mechanizmów startowych). Dodatkowo miała ona dysponować zamontowanym na stałe blokiem elektronicznym pełniącym funkcję mechanizmu startowego, układu wyboru rakiety do strzelania i zasilania elektrycznego rakiet. Dodatkowo powinna dysponować celownikiem mechanicznym do naprowadzania wyrzutni na cel. Operator powinien otrzymać hełmofon z owiewką pozwalającą na zobrazowania wskazania celu i zapewnienie łączności z okrętowym stanowiskiem dowodzenia. Poszczególne elementy systemu Tajfun powinny być w maksymalnym stopniu zunifikowane z wyrobami będącymi w eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP, stąd miała wykorzystywać zmodyfikowaną podstawę kolumnową PS-12,7 do 12,7 mm wkm WKM-Bm, produkowaną zresztą przez ZM „Tarnów”.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Rzeźby dekorują przestrzenie kontaktów międzyludzkich. Poza strefą publiczną często są jedynie okazami galeryjnymi. W przestrzeni publicznej przede wszystkim stawiają pytania. Oskar Zięta nową rzeźbą „Hempel” zaprasza do kolejnej dyskusji.
Finansowanie, którego warunki zależą od spełnienia wskaźników z obszaru ESG, jest dostępne dla szerokiego grona firm, od największych po małe. Nie zależy też od branży – podkreśla Paweł Derengiewicz, dyrektor Biura Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na finałowy etap jesienno-zimowego programu „Otwieramy się!”. To ponad 40 projektów artystycznych.
Jako przedsiębiorca masz obowiązki nie tylko w stosunku do siebie samego. Jako podatnik musisz także realizować zobowiązania – przede wszystkim podatkowe – wobec państwa. Nowy przedsiębiorca łatwo może się w nich pogubić, a z tym wiążą się poważne konsekwencje. Zobacz, w jaki sposób Mała Księgowość pomoże Ci wywiązać się ze wszystkich swoich obowiązków, zrobić to na czas i uniknąć kary.
Mała Księgowość to program, który na rynku działa już od ponad dwudziestu lat. W tym czasie nie tylko zdążyliśmy przekonać do siebie tysiące przedsiębiorców i księgowych, ale i zapracowaliśmy na ich lojalność. Wielu z nich jest z nami od początku. Kiedy odchodzą, aby przetestować, co mają do zaoferowania inne programy – często wracają, uznając Małą Księgowość za najlepszy wybór.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas