Aktualizacja: 18.03.2025 15:57 Publikacja: 22.09.2021 10:26
OWPPZR Tajfun staną się następcami dotąd używanych na okrętach Marynarki Wojennej wyrzutni FASTA-4M przeznaczonych do odpalania pocisków zestawów Strzała-2M.
Foto: Łukasz Pacholski
Wartość umowy wynosi ok. 13 mln zł brutto i opiewa ona na wykonanie projektu OWPPZR Tajfun, a później ‒ po akceptacji dokumentacji przez zamawiającego, badaniach prototypu ‒ wyprodukowanie i dostarczenie 10 kompletów wyrzutni. Czas realizacji zamówienia to 30 listopada 2022 r. OWPPZR Tajfun mają zostać zamontowane na okrętach bojowych i pomocniczych jednostkach pływających Marynarki Wojennej i przeznaczone będą do odpalania pocisków Grom i Piorun produkowanych przez zakłady MESKO ze Skarżyska-Kamiennej.
Dialog techniczny, który zainicjował postępowanie nie zakup OWPPZR Tajfun zapoczątkowano 28 kwietnia 2017 r. W towarzyszących ogłoszeniu o dialogu technicznym wymaganiach określono wówczas, że wyrzutnia Tajfun ma charakteryzować się dwuwariantowym układem wskazywania celów – poprzez dane uzyskane z okrętowych systemów dowodzenia i przekazywane poprzez system łączności do operatora (dane wyświetlane w okularze/owiewce) bądź rezerwowym za pośrednictwem systemu łączności wewnątrzokrętowej. Wahadłowa rama wyrzutni powinna umożliwiać założenie przynajmniej dwóch pocisków rakietowych z podłączonymi blokami zasilania (bez mechanizmów startowych). Dodatkowo miała ona dysponować zamontowanym na stałe blokiem elektronicznym pełniącym funkcję mechanizmu startowego, układu wyboru rakiety do strzelania i zasilania elektrycznego rakiet. Dodatkowo powinna dysponować celownikiem mechanicznym do naprowadzania wyrzutni na cel. Operator powinien otrzymać hełmofon z owiewką pozwalającą na zobrazowania wskazania celu i zapewnienie łączności z okrętowym stanowiskiem dowodzenia. Poszczególne elementy systemu Tajfun powinny być w maksymalnym stopniu zunifikowane z wyrobami będącymi w eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP, stąd miała wykorzystywać zmodyfikowaną podstawę kolumnową PS-12,7 do 12,7 mm wkm WKM-Bm, produkowaną zresztą przez ZM „Tarnów”.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
SoDA (Organizacja Pracodawców Usług IT) zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu branżowym – SoDA Conference 2025, które odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2025 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym w Orientarium w Łodzi, części łódzkiego ZOO. To dwudniowa konferencja, która stanie się kluczowym punktem na mapie wydarzeń dla kadry zarządzającej i menedżerskiej polskich firm IT.
Hasło XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego to „Razem dla bezpiecznej przyszłości. United for a safe future”, co oznacza, że szeroko pojęte bezpieczeństwo i geopolityka nadadzą ton kongresowym debatom.
John Kerry całe życie walczył o pokój oparty na prawie międzynarodowym i jedność ludzkości w walce przeciw klimatycznej katastrofie. W wieku 81 lat jest świadkiem niszczenia wszystkiego tego przez Donalda Trumpa.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Jesteśmy za biogazowniami, ale niekoniecznie w naszym sąsiedztwie. Społeczności lokalne często niechętnie, a nawet wrogo odnoszą się do budowy i funkcjonowania biogazowni w ich sąsiedztwie. To w dużej mierze skutek niewystarczających działań informacyjnych i edukacyjnych. Na szczęście, coraz częściej inwestorzy i władze samorządowe sięgają po sprawdzone metody komunikacji, budując zaufanie i współpracując z mieszkańcami oraz innymi zainteresowanymi stronami.
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków w rozwoju – wynika z najnowszego raportu „Potrzeby w zakresie bankowości małych i średnich przedsiębiorstw, grudzień 2024” stworzonego przez zespół Visa Consulting & Analytics.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas