Porozumienie dotyczy wsparcia eksploatacji pojazdów produkcji amerykańskiej firmy obecnie wykorzystywanych w Siłach Zbrojnych RP. Dotyczy także tych, które trafią do eksploatacji w najbliższej przyszłości. Ze strony polskiej firmy podpisał je Bartłomiej Smoczyński, prezes zarządu Rosomaka, zaś z ramienia Oshkosh Defense John Lazar, regionalny wiceprezes ds. współpracy międzynarodowej.

Dzięki porozumieniu Rosomak ma uzyskać możliwość do lokalnej produkcji, prowadzenia szkoleń i obsługi technicznej pojazdów Oshkosh Defense na rynku polskim. Obecnie w Siły Zbrojne RP eksploatują 45 pojazdów minoodpornych M1240A1 M-ATV, które zostały przekazane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w ramach procedury EDA w 2015 r. Ich użytkownikiem są jednostki Wojsk Specjalnych. W perspektywie współpraca ma zostać rozszerzona o kolejne typy pojazdów, które trafią do wyposażenia Wojska Polskiego – m.in. ciężarówek M1140 FMTV, stanowiących nośniki 20 wyrzutni polowego systemu rakietowego M142 HIMARS, które zostały zamówione w 2019 r. w ramach pierwszej fazy programu Homar.

Rosomak i Oskosh Defense nawiązały współpracę w 2018 r., początkowo koncentrując się na wspraciu eksploatacji pojazdów M-ATV Wojsk Specjalnych.  W 2019 r. Rosomak uzyskał status autoryzowanego Preferowanego Usługodawcy Oshkosh Defense, rozwijając regionalne centrum specjalistyczne w zakresie szkoleń, instalacji systemów i usług serwisowych. Jest to duże osiągnięcie, bowiem taki status ma kilka czołowych firm na świecie i jest najlepszym potwierdzeniem kompetencji zakładu z Siemianowic Śląskich. Rosomak został także niedawno poinformowany przez NATO Support & Procurement Organisation (NSPO) o zakwalifikowaniu do udziału w negocjowaniu przyszłych kontraktów serwisowych w celu zapewnienia wsparcia technicznego pojazdów Oshkosh Defense wszystkich użytkowników na terenie Polski i w regionie prowadzenia operacji przez siły NATO.

„Jesteśmy producentem kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, które udowodniły swoją wartość i jakość przez ponad 15 lat służby w Siłach Zbrojnych RP, zarówno podczas szkolenia i ćwiczeniach, jak i misji zagranicznych. Podpisanie porozumienia z naszym amerykańskim partnerem, firmą Oshkosh Defense, pozwala nam poszerzyć kompetencje i portfolio usług serwisowych, również skierowanych do Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych z czego jesteśmy bardzo dumni. Dotychczasowa owocna współpraca i fakt zakwalifikowania spółki Rosomak jako dostawcy usług serwisowych dla NATO Support & Procurement Organisation pokazały, że gwarantujemy najwyższą jakość usług nie tylko dla Sił Zbrojnych RP, ale również dla wojsk sojuszniczych w regionie” – stwierdził przy okazji podpisania porozumienia prezes Rosomaka Bartłomiej Smoczyński.

Z kolei John Lazar dodał – „Oshkosh Defence jest zaangażowany w Polsce i jesteśmy dumni, że współpracujemy z Rosomakiem, aby nadal wspierać gotowość operacyjną pojazdów M-ATV polskich Wojsk Specjalnych, a także wspierać możliwe przyszłe program dla taktycznych pojazdów kołowych w regionie, włączając w to sprzęt US Army w Polsce. Oshkosh z niecierpliwością oczekuje dalszego rozwoju naszej udanej współpracy z Rosomakiem w celu wspierania polskich i sprzymierzonych żołnierzy światowej klasy taktycznymi pojazdami kołowymi, usługami, utrzymaniem i szkoleniami”.